Oda ve borsalar 5 yıldızlı olacak -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"10 yıl önce toprağa attığımız…

  • Yazı boyutu
Oda ve borsalar 5 yıldızlı olacak
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"10 yıl önce toprağa attığımız…

Oda ve borsalar 5 yıldızlı olacak -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"10 yıl önce toprağa attığımız tohum meyve vermeye başladı. Akredite olan oda ve borsa sayımız 129. Önümüzdeki dönem 21 oda ve borsamız da akredite olacak, hedefimiz ise 365 oda ve borsamızın tamamını akredite edebilmek" -"Bugün beş yıldızlı otel müşterisine nasıl hizmet veriyorsa, 5 yıldızlı oda ve borsalar da bu kalitede hizmet verecek"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "10 yıl önce toprağa attığımız tohum meyve vermeye başladı. Akredite olan oda ve borsa sayımız 129. Önümüzdeki dönem 21 oda ve borsamız da akredite olacak, hedefimiz ise 365 oda ve borsamızın tamamını akredite edebilmek" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, VIII. Dönem Oda/Borsa Akreditasyonu Sertifika Töreni'nde yaptığı konuşmada, özel sektöre hizmet edebilmek için buna layık hizmet kapasitesine sahip olmak gerektiğini ifade etti.
     Akredite olan oda ve borsaları 5 yıldızlı olarak tanımladığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Bugün beş yıldızlı otel müşterisine nasıl hizmet veriyorsa, 5 yıldızlı oda ve borsalar da bu kalitede hizmet verecek" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, göreve geldiklerinde sadece 5 odanın İngilizce konuşabilen personele sahip olduğunu, odaların hiçbirisinin proje yazamaz durumdu bulunduğunu anımsatarak, bugün ise 365 oda ve borsadan sadece 10'unun İngilizce konuşamaz durumda olduğunu ifade etti.
     Rifat Hisarcıklıoğlu, "10 yıl önce toprağa attığımız tohum meyve vermeye başladı. Akredite olan oda ve borsa sayımız 129. Önümüzdeki dönem 21 oda ve borsamız da akredite olacak, hedefimiz ise 365 oda ve borsamızın tamamını akredite edebilmek" dedi.
     Proje yapma kapasitesi açısından da önemli yol kat ettiklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bugün TOBB bünyesindeki oda ve borsaların, AB Fonları, Kalkınma Ajansları da dahil olmak üzere yapmış olduğu projenin toplam değerinin 410 milyon lira olduğunu vurguladı.
     Hisarcıklıoğlu, hizmet alan üyenin odaya daha fazla bağlanacağını, bu sayede o üyelerin odaya daha fazla bağlanarak sahip çıkacağını vurgulayarak, böylece odalar ne iş yapar diye kimsenin soru soramayacağını savundu.
     Oda ve borsaların hep bir adım önde olmaları gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Siz hep bir adım önden gideceksiniz ve özel sektörü ileriye taşıyacaksınız. Yani takip eden değil, yönlendiren olacaksınız. Pasif değil, aktif olacaksınız. Hizmet eden, hizmet üreten olacaksınız. İşte o zaman, proje üretmek isteyen, yatırım ve ihracat yapmak isteyen size gelir" ifadelerini kullandı.
    
     -Personelin vizyonu arttıkça, oda ve borsanın da artacaktır-
    
     Hisarcıklıoğlu, kapasite geliştirme stratejisi çerçevesinde bünyelerinde bulunan 65 oda ve borsayı, 20 ülkedeki borsalarla eşleştirerek, kapasite transferi sağladıklarını dile getirdi. Oda ve personelin eğitimine de büyük katkı sağladıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda 50 personele profesyonel AB uzmanlığı eğitimi verdiklerini, yine personellerini AB odalarına göndererek yerinde eğitim verdiklerini de belirtti.
     Akreditasyona sahip olan 150 odanın, Avrupa'nın herhangi bir noktasında verilen hizmete eşdeğer hizmet verdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Hizmet ithal eden TOBB'dan hizmet ihraç eden TOBB'a geldik" dedi.
    
     -"Oda Akademisi" kuracağız-
    
     Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde iki iş daha yapacaklarını bildirerek, bunlardan birincisinin "Oda Akademisi" kurmak olduğunu söyledi. Oda ve borsa meclis başkanlarını, yönetim kurulu başkanlarını, genel sekreterleri ve yönetici personelleri bu akademi de eğitime tabi tutacaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu akademide oda, borsa yönetimi ve hizmetleri konusunda dünyanın en gelişmiş sistemlerini öğreteceğiz" şeklinde konuştu.
     İkinci projelerinin de üniversiteli akademisyenleri oda, borsa sistemlerine sokmak olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu projeyle oda ve borsaların yerel ve ulusal politika oluşturma kapasitelerini geliştireceklerini kaydetti.
    
     -"Akreditasyon sistemi bu hedefe varmada kullanılabilecek bir araçtır"-
    
     TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Akreditasyon Kurul Başkanı Halim Mete de akreditasyon çalışmalarına oda ve borsaların hizmetlerinin kalitesini mükemmele ulaştırmak amacıyla başladıklarını ifade etti.
     Amaçlarının müşteri memnuniyetini artırmak olduğunu vurgulayan Mete, "Akreditasyon sistemi bu hedefe varmada kullanılabilecek bir araçtır" dedi. İlk akreditasyon çalışmalarının üzerinden 10 yıl geçtiğini belirten Mete, akreditasyon sisteminin başarısının, denetlemelerin sürekliliği, yeterliliği ve tarafsızlığına bağlı olduğunu kaydetti.
     Mete, süreç içerisinde akreditasyon çalışmalarını yeniden yorumladıklarını dile getirdiği konuşmasında, bundan sonra yapılacak başvuru ve denetimlerde yeni kriterlerin geçerli olacağının altını çizdi.
     Kriterleri millileştirmeye başladıklarına da işaret eden Mete, var olan 365 oda ve borsadan 129'unun yani yüzde 35'inin akredite olduğunu bildirdi.
     Mete, 2012 yılında oda ve borsalara denetim ve geliştirme amacıyla 99 ziyaret düzenlediklerini belirterek, sürecin iyi işletilmesi için oda ve borsaların sürekli eğitime tabi tutulması gerektiklerini vurguladı.
     Törenin ardından akredite edilen 28 oda ve borsaya sertifikaları takdim edildi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir