Ocakta otomotiv sanayi ihracatı yüzde 43 azaldı

  • Yazı boyutu
Ocakta otomotiv sanayi ihracatı yüzde 43 azaldı

Ocakta otomotiv sanayi ihracatı yüzde 43 azaldı

2013 yılı ocak ayında otomotiv sanayinin toplam ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında azalarak 1,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
     Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan 2013 ocak dönemi otomotiv sanayii dış ticaret raporu yayımlandı. Rapora göre, 2013 yılı ocak ayında otomotiv sanayinin toplam ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında azaldı ve 1,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında 802 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen ana sanayi ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azaldı. Aksam parça ihracatı ise yüzde 60 oranında azalarak 703 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
     2013 yılı ocak ayında 2012 yılı aynı ayına göre, otomobil ihracatı yüzde 15, midibüs-minibüs ihracatı yüzde 13, kamyon ve kamyonet ve otobüs ihracatı ise yüzde 8 oranında azaldı.
     Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, 2013 yılı ilk ayda gerçekleşen 1,5 milyar dolar değerindeki ihracatı ile sektörel sıralamada birinci sırada yer aldı. Birliğin toplam ihracat içindeki payı yüzde 14 düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında Türkiye ihracatı ve sanayi mamulleri ihracatı yüzde 6 düzeyinde artarken, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin ihracatı yüzde 6 oranında düştü.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir