Ocakta madencilik sektörü ihracatı yüzde 46 arttı -İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı…

  • Yazı boyutu
Ocakta madencilik sektörü ihracatı yüzde 46 arttı
  -İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı…

Ocakta madencilik sektörü ihracatı yüzde 46 arttı -İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Özer: "Yıl sonuna kadar ihracattaki artışın yüzde 10'un altına hiç inmeden sürmesi halinde sektörümüz 2013 yılı hedefi olan 4,5 milyar doların çok üstünde ihracat artışı yakalayacak"

Madencilik sektörü ocak ayında ihracatını 2012 yılının ocak ayına göre yüzde 46 oranında artırdı.
     İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) açıklamasına göre, madencilik sektörü ocak ayında ihracatını 2012 yılının ocak ayına göre yüzde 46 oranında artırarak, 396 milyon dolarlık gelir elde etti. 2013 yılında 4,5 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunan madencilik sektörü, ihracatını en fazla artıran üçüncü sektör oldu. Sektörün Libya'ya ihracatı rekor düzeyde arttı.
     Sanayi sektörünün en önemli ham madde sağlayıcısı olan madencilik sektörünün ocak ayı ihracatında bazı pazarlarda dikkati çeken yükselişler yaşandı. Sektörün en önemli ihracat pazarı olan Çin'e ihracatı, 2012 yılına kıyasla yüzde 124 artarak 222 milyon dolar olarak gerçekleşti. Çin toplam ihracattan yüzde 56 pay aldı. Libya'da siyasi ortamın sakinleşmesiyle beraber bu ülkeye olan ihracat, yüzde 829 gibi rekor düzeyde arttı. Sektörün ihracatını en çok artırdığı diğer pazarlar arasında Romanya ve Bulgaristan da yer aldı. Romanya'ya ihracat yüzde 413 artarken, Bulgaristan'a yapılan ihracatta yüzde 395'lik artış yaşandı.
     Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen İMİB Başkanı Mehmet Özer, ocak ayı ihracatının 2013 yılı için iyi bir ışık verdiğini belirtti. Ocak ayında ihracatın 2012 yılı ocak ayına kıyasla yüzde 46 oranında artmasının çok önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Özer, "Bu yükselişin yıl sonuna kadar yüzde 10'un altına hiç inmeden sürmesi halinde sektörümüz 2013 yılı hedefi olan 4,5 milyar doların çok üstünde ihracat artışı yakalayacak. Dileriz bu yükseliş trendi değişmez" dedi.
     Türkiye'nin madencilikte en öncelikli pazarının Çin olduğunu da ifade eden Özer, şunları kaydetti:
     "Çin, Türk madencilik sektörü için çok önemli bir pazar. Ocak ayı rakamları da gösteriyor ki ihracatımızın yüzde 56'sı gibi büyük bir kısmını Çin'e gerçekleştiriyoruz. Çin pazarındaki gücümüzü kaybetmeden alternatif pazarlar geliştirirsek sektörümüz yıl sonunda ihracatta ulaştığı rakamlarla rekor kırar."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir