Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi... -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Bütçe…

  • Yazı boyutu
Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi...
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Bütçe…

Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi... -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Bütçe harcamaları bu ölçüde artmaya devam ettiği takdirde bütçe açığının daha da riskli bir biçimde yükselmesi söz konusu olabilecek"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, "Bütçe harcamaları bu ölçüde artmaya devam ettiği takdirde bütçe açığının daha da riskli bir biçimde yükselmesi söz konusu olabilecek" dedi.
     Fertekligil, Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmesinde, haziran ayında bütçe performansındaki bozulma ile birlikte yılın ilk altı ayında bütçe görüntüsünün olumsuz olduğunu, bu durumun gerçekleşmesinde ekonomik büyümedeki yavaşlama ve ithalattaki durgunluğun vergi gelirleri üzerinde yarattığı baskı etken olduğunu söyledi.
     Ayrıca personel ve cari transferlerdeki önemli orandaki artışlar sonucu faiz dışı harcamalarda da yüksek oranlı artış kaydedildiğini ifade eden Fertekligil, buna karşılık gelir tarafındaki performansın vergi gelirlerindeki durgunluk sonucu yetersiz kaldığını, şu an için bütçenin yıl sonu hedeflerine ulaşmasında önemli bir risk olmamakla birlikte, bundan sonraki dönemde kamunun bütçe harcamalarında daha dikkatli davranması gerektiğini ifade etti.
     Yılın ikinci altı ayında ekonomik büyüme hızının biraz ivme kazanması ve ithalatta da daha yüksek bir performans olması halinde, vergi gelirlerinin biraz toparlanması beklenebileceğini kaydeden Fertekligil şunları kaydetti:
     "Ancak bütçe harcamaları bu ölçüde artmaya devam ettiği takdirde bütçe açığının daha da riskli bir biçimde yükselmesi söz konusu olabilecek ve bu da ekonomik dengelerde bozulmaya neden olabilecektir. Zaten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de verdiği demeçte böyle bir durumda önlem alınabileceğine işaret etti. Bu önemlerin başında ise bazı vergi kalemlerine yeni artışlar getirilmesi ve kamu harcamalarında da daha disiplinli davranılması beklenebilir."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir