Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi... -Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler…

  • Yazı boyutu
Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi...
  -Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler…

Ocak-Haziran 2012 bütçe gerçekleşmesi... -Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Dursun Ali Yaz: -"Sosyal güvenlik açıklarında gerçekleşecek bir düşüşün, artan vergi gelirleriyle desteklenmesi halinde yıl sonunda bütçe hedeflerine ulaşılarak, geçen yıl elde edilen 'denk bütçe' başarısının tekrarlanmaması için bir neden gözükmüyor"

Ümit Çevik - Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Dursun Ali Yaz, sosyal güvenlik açıklarında gerçekleşecek bir düşüşün, artan vergi gelirleriyle desteklenmesi halinde yıl sonunda bütçe hedeflerine ulaşılarak, geçen yıl elde edilen 'denk bütçe' başarısının tekrarlanmaması için bir neden gözükmediğini söyledi.
     Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Haziran 2012, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri konusunda AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yaz, açıklanan rakamların, geçen yılın olumlu performansının bozulduğunu ortaya çıkardığını, bütçedeki bozulmanın sebepleri üzerine iki başlığın öne çıktığını ifade etti.
     Özellikle, 2011 yılın ilk çeyreğinden sonra başlayan enflasyon artışının personel giderlerine getirdiği yük ile sosyal güvenlik sistemi açıklarına yönelik transferler sonucunda, haziran ayındaki bütçe açığının 6,3 milyar lira olup yılın ilk yarısında ise 6,7 milyar liralık bir açık söz konusu olduğunu belirten Yaz, "Geçen yılın aynı dönemlerinde ise, gerek aylık bazda gerekse ilk altı aylık süreçte bütçe fazlası gerçekleşmişti. Merkezi bütçe rakamlarının 2011 sonuna değin uzanan başarılı performansı, bugün açıklanan verilerle 'denk bütçeden' sapıldığı izlenimi vermekte ancak bütçe üzerine söylenebilecek olumlu gelişmeler de az değil" dedi.
     Bütçe giderlerinde olumsuz sinyallere neden olan önemli kalemlerden, alt yapı yatırımlarının, sosyal güvenlik açıklarının ve artan personel giderlerinin, toplum geneline hitap etmesinin bile Maliye Bakanlığı'nda gevşemeye yol açmadığını görmenin ve mali disipline devam edileceğini duymanın öncelikle sevindirici olduğuna dikkati çeken Yaz, "Özellikle kamu kurumlarına hitaben, harcamalar noktasında daha hassas olmaları gerektiğini hatırlatması dikkatlerden kaçmamıştır" dedi.
    
     -Bütçe gelirleri-
    
     2012 yılı Haziran dönemi bütçe gelirlerinin, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 7,1 oranında azalarak 24 milyar 804 milyon lira olarak gerçekleştiğini ifade eden Yaz, şunları kaydetti:
     "Yine, 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi bütçe rakamlarını geçen yılın aynı dönemine göre karşılaştırdığımızda, yüzde 11 oranında artarak 162 milyar 178 milyon liraya ulaştığını görüyoruz. Bu olumlu gelişmede, vergi tahsilatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,9 artarak 131 milyar 183 milyon liraya ulaşmasının payı olduğu kadar, vergi dışı gelirlerdeki geçen yılın aynı dönemine göre gerçekleşen yüzde 35,1 oranına yükselten 25 milyar liralık artışın payı da çok önemlidir. Vergi türleri bakımından, bütçe gelirlerine kayda değer etkisi olan kalemler arasında, banka ve sigorta muameleleri vergisi yüzde 30,6, gelir vergisi yüzde 15,7, damga vergisi yüzde 12,4, harçlar yüzde 9 ve 6111 sayılı kanun kapsamında yapılan tahsilatlar sayılabilir."
    
     -Bütçe giderleri-
    
     2012 yılı Ocak-Haziran döneminde merkezi yönetim bütçesinde gerçekleşen giderlerin toplamı 168 milyar 881 milyon lira olup bu tutarın hedeflenen toplam giderin yüzde 48,1'ine tekabül ettiğini belirten Yaz, 2012 yılı merkezi yönetim bütçe giderlerinde hedeflenen 351 milyar liralık ödeneğin haziran ayında 31,8 milyarlık kısmının gerçekleştiğini ve geçen yılın aynı ayına oranla artışın 8,2 milyar lira olduğunun görüldüğünü, haziran ayı giderler toplamının toplam bütçe hedefi içerisindeki payının ise yüzde 8,9 seviyesindeki bir orana ulaştığını ifade etti.
     Bütçe giderlerini artıran önemli kalemlerden olan personel giderleri için, haziran ayında 8,3 milyar lira, yılın ilk altı ayında ise 43,8 milyar lira harcama yapıldığını ve bu toplam tutarın, ilk altı ayda gerçekleşen faiz dışı harcamaların üçte birine karşılık geldiğini belirten Yaz, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bütçe giderlerinde üzerinde düşünülmesi gereken diğer önemli kalem ise sosyal güvenlik kurumlarının açıkları olmalıdır. Geçen yılın aynı ayına göre üçte bir oranında artan sosyal güvenlik açıkları için haziran ayında yapılan transfer toplamı, 7,3 milyar liranın üzerinde gerçekleşmiş olup bu tutar yıllık bütçede öngörülen payın yüzde 15 fazlasını ifade etmektedir.
     Bu artışın yılın ilk yarısındaki görünümüne baktığımızda, sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri için yapılan harcamanın geçen yıla oranla yüzde 26,5'lik bir artışla 34,4 milyar liralık transfere neden olduğu, yine aynı dönemde sosyal güvenlik primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmının Hazine tarafından ödenmesi amacıyla yapılan 2,6 milyar liralık transfer harcamasıyla toplam 37 milyar liraya ulaşan sosyal güvenlik sistemine aktarılan paraların, cari transfer toplamının yarısının üzerinde olduğunu görüyoruz."
     Yaz, 2012 Haziran ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri değerlendirildiğinde, sosyal güvenlik açıklarında gerçekleşecek bir düşüşün, artan vergi gelirleriyle desteklenmesi halinde yıl sonunda bütçe hedeflerine ulaşılarak, geçen yıl elde edilen 'denk bütçe' başarısının tekrarlanmaması için bir neden gözükmediğini, bunun yanında, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek tarafından, mali disiplini elden bırakmayacakları ve gerekirse ek önlemler alınabileceği şeklindeki uyarılar ile AB havuzuna kıyasla mucizevi şekilde, yüzde 9 bandına gerileyen işsizlik rakamlarını birlikte düşünüldüğünde, kamu maliyesi hedeflerindeki olumlu beklentilerin devam ettiğini söylemek mümkündür" dedi.
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir