Ocak ayı ödemeler dengesi verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"TCMB'nin…

  • Yazı boyutu
Ocak ayı ödemeler dengesi verileri
  -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi:
  -"TCMB'nin…

Ocak ayı ödemeler dengesi verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"TCMB'nin para politikası duruşunun cari açıktaki artış eğilimini sınırlamada kritik önem taşıdığını düşünmekteyiz"

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın para politikası duruşunun cari açıktaki artış eğilimini sınırlamada kritik önem taşıdığını belirtti.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kasım ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bürümcekçi,ocak ayında cari işlemler dengesinin 5,6 milyar dolar açık vererek, beklentilerin hafif üzerinde gerçekleştiğini belirtti.
     Bürümcekçi, son 12 aylık cari açığın ise, Merkez Bankası'nın TÜİK tarafından yapılan turizm gelirleri revizyonunu 2012 yılı verilerine de yansıtması sonrası 46,8 milyar dolar düzeyine gerilediğini kaydetti.
     Turizm gelirleri revizyonu daha önce 48,9 milyar dolar olarak açıklanan 2012 yılı cari açığının da 2,0 milyar dolar düşüşle 46,9 milyar dolara gerilemesine neden olduğunu anımsatan Bürümcekçi, "Dış ticaret açığında önceki yılın aynı ayına göre artış görülmesine karşılık cari açığın iyileşme eğilimini sürdürmesinde bavul ticaretindeki ve turizm gelirindeki artış gibi faktörlerin etkisi oldu" dedi.
     Finansman tarafında ise kısa vadeli sermaye akımlarına dayalı önceki aylara benzer güçlü bir görünümün (5,5 milyar dolar) olduğunu ifade eden Bürümcekçi, portföy kanalından net girişin 1,6 milyar dolar olurken ağırlıklı katkının yurt dışı yerleşiklerin mevduatlarındaki artıştan geldiği bilgisini verdi.
     Bürümcekçi, doğrudan yatırımların ise geçen ocak ayına göre düşük kalarak hayal kırıklığı yaratmaya devam ettiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "2013 yılında özellikle iç talep kaynaklı olarak ekonomik aktivitede beklenen hızlanmaya ve bu doğrultudaki yüzde 4,5'lik büyüme tahminimize paralel olarak cari işlemler açığının milli gelire oranın sınırlı bir artışla yüzde 6,6 seviyesine çıkmasını (58,0 milyar dolar) beklemekteyiz. Bu yıl altın ihracatından katkı beklemezken, TCMB'nin para politikası duruşunun cari açıktaki artış eğilimini sınırlamada kritik önem taşıdığını düşünmekteyiz."
     Merkez Bankası'nın 2013 yılında "dış talepteki toparlanma ölçüsünde iç talebin büyümeye katkı yapmasına izin vereceğiz" diyerek dengeli bir büyüme sinyali verdiğini anımsatan Bürümcekçi, bu nedenle büyümede oluşabilecek yukarı yönlü risklerin iç talepten ziyade büyük ölçüde küresel ekonomideki iyileşmeye ve/veya ihracat pazarlarındaki çeşitlenmenin devamına bağlı olacağına dikkati çekti.
     Dengeli bir büyümede dahi dış dengede görülen iyileşme trendinin (enerji fiyatlarından gelebilecek iyileşme hariç) tersine dönmesinin normal karşılanması gerektiğini kaydeden Bürümcekçi, "Buna karşılık, dış açıkta yaşanabilecek olası artışın Merkez Bankası'nın kredilerdeki büyüme ve TL'nin aşırı değer kazanmasını engelleyici politikaları nedeniyle sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Verinin açıklanmasının ardından TL ve TL varlıklarda değişim gözlemlemiyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir