Ocak ayı ödemeler dengesi verileri -ING Bank Başekonomisti Dağdeviren: -"Ekonomik aktivitede…

  • Yazı boyutu
Ocak ayı ödemeler dengesi verileri
  -ING Bank Başekonomisti Dağdeviren:
  -"Ekonomik aktivitede…

Ocak ayı ödemeler dengesi verileri -ING Bank Başekonomisti Dağdeviren: -"Ekonomik aktivitede öngörülen ivmelenmeye paralel olarak önümüzdeki aylarda yavaş da olsa cari açıkta artış gözlenecektir"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren ekonomik aktivitede öngörülen ivmelenmeye paralel olarak önümüzdeki aylarda yavaş da olsa cari açıkta artış gözleneceğini ifade etti.
     Merkez Bankası ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, TÜİK'in turizm istatistiklerini güncellemesinin ardından yeni rakamları ödemeler dengesi istatistiklerine yansıtan MB'nin ocak ayında 5,6 milyar dolar ile beklentilere yakın bir cari açık açıkladığını ve 2012 yıl sonu gerçekleşmesini ise 48,9 milyar dolardan 46,9 milyar dolara revize ettiğini kaydetti.
     Ocak rakamının sonrasında ise 12 aylık birikimli cari açığın sınırlı bir düşüşle 46,8 milyar dolara gerilediğini belirten Dağdeviren, bu durumun uzun süreden beri devam eden iyileşme eğiliminin sonuna gelindiğini ortaya koyduğunu ifade etti.
     2012 yılının son çeyreğinden itibaren sona ereceği beklentilerine rağmen devam eden yıllık cari açıktaki toparlanma eğiliminin bu yılın ocak verileriyle birlikte yerini durağan bir seyre bıraktığına dikkati çeken Dağdeviren, "Ekonomik aktivitede öngörülen ivmelenmeye paralel olarak önümüzdeki aylarda yavaş da olsa cari açıkta artış gözlenecektir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir