Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı (2) -Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: -"Hükümet olarak…

  • Yazı boyutu
Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı (2)
  -Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: 
  -"Hükümet olarak…

Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı (2) -Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: -"Hükümet olarak ihracata her türlü desteği vereceğiz" -TİM Başkanı Büyükekşi: "2013 yılı için 160 milyar dolar ihracat hedefliyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2013 yılı için 160 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. 2023 hedefimiz de 500 milyar dolar. Bu hedeflerimiz, Türkiye'nin daha fazla üretmeye, üretirken istihdam etmeye ve daha fazla katma değerli ürün ihraç etme her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.
     Büyükekşi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (ATSO) toplantıda, artık Türkiye'nin ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacının olduğunu belirterek, bunun yolunun ise Ar-Ge'den, inovasyondan, tasarımdan ve markalaşmadan geçtiğini bildirdi.
     Dış pazarlarda rekabet edebilmek, ihracatın daha hızlı artması, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için 5 şeye ihtiyacın olduğunu aktaran Büyükekşi, "Birincisi siyasi istikrar, ikincisi ekonomik istikrar, üçüncüsü inovasyon, dördüncüsü inovasyon, beşincisi yine inovasyon" dedi.
     Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Evet inovasyon, üretimden yatırıma, pazarlamadan yönetime, markalaşmadan tasarıma kadar yaşamın her alanında başarının tek anahtarıdır. TİM olarak inovasyon konusunda yeni bir misyon üstlendik. Üstlendiğimiz misyonu yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları sık sık kamuoyu ile paylaşacağız. 2013 yılı için 160 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. 2023 hedefimiz de 500 milyar dolar. Bu hedeflerimiz, Türkiye'nin daha fazla üretmeye, üretirken istihdam etmeye ve daha fazla katma değerli ürün ihraç etme her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor."
     İhracatı ülke geneline yaymak için 1 milyar dolar ihracat eşiğinde bulunan illere ortak akıl toplantıları düzenlediklerini anlatan Büyükekşi, "İstiyoruz ki bu illerimiz 1 milyar dolar ihracat eşiği için yol haritası hazırlasınlar. 2023 ihracat hedefimize destek versinler. Şimdiye kadar Mardin, Samsun, Van, Kahramanmaraş, Isparta ve Elazığ olmak üzere 6 ilde 'ortak akıl toplantısı' düzenledik" diye konuştu.
    
     -"İhracata her türlü desteği vereceğiz"-
    
     Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da ihracat rakamlarının Afyonkarahisar'da açıklanmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.
     İhracatta çok büyük gelişmelerin olduğunu dile getiren Eroğlu, özellikle Türkiye'nin son yıllarda ekonomi başta olmak üzere her açıdan gelişip büyüdüğünü kaydetti.
     Dünyada kriz varken Türkiye'de krizin olmamasının, ülkenin daha da büyümesinin Türkiye açısından önemli olduğunu ifade eden Eroğlu, "Paradan 6 sıfır atıldı, bu aslında çok büyük operasyon. Türkiye'nin parasının yanında 6 sıfır olması, ülke itibarını zedeliyordu. 'Bu hükümet 6 sıfırı atamaz' demişlerdi. Geçmişte üniversitede yüzde 70'lik enflasyonları gördüm. Bir gecelik faizin yüzde 500 olduğunu gördüm ama enflasyon canavarını yendik" dedi.
     Eroğlu, Türkiye'de 3 grup insanın olduğunu, bunlardan birincisinin sürekli ürettiğini ancak tüketmediğine işaret ederek, şunları söyledi:
     "Bu gruptaki kişilerin eli öpülesidir. İkinci grup ise ürettiği kadarını tüketiyor. Son grup da üretmeyip tüketiyor. Hükümet olarak ihracata her türlü desteği vereceğiz. Bir taraftan borç ödenirken bir taraftan da yoğun yatırımların devam diyor. Birtakım yatırımları yapmadan üretimin yapılamaz."
     Toplantıya, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, Baro Başkanı Turgay Şahin ve işadamları katıldı.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 391 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir