Ocak ayı enflasyon verileri -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Yılın ilk…

  • Yazı boyutu
Ocak ayı enflasyon verileri
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"Yılın ilk…

Ocak ayı enflasyon verileri -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Yılın ilk ayında özellikle tütün ve alkollü içeceklerdeki zamlar nedeniyle manşet rakamda ortaya çıkan artışı, I endeksindeki düşüş nedeniyle çok fazla olumsuz görmüyoruz"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, "Yılın ilk ayında özellikle tütün ve alkollü içeceklerdeki zamlar nedeniyle manşet rakamda ortaya çıkan artışı, I endeksindeki (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç) düşüş nedeniyle çok fazla olumsuz görmüyoruz" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan 2013 yılı Ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, bugün açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE'de manşet rakamlarda oldukça sert bir artış yaşandığını ifade etti.
     Piyasa beklentisinin yüzde 1,0 ile yüzde 1,20 arasında bir artış yaşanması yönünde iken, artışın yüzde 1,65 olarak açıklandığı anımsatan Doğan, şunları kaydetti:
     "Böylece yıllık artış yüzde 7,31 oldu. Buna karşın enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ile tütün ürünleri ve altın hariç tutulduğunda TÜFE'deki aylık değişimin yüzde -0,17 olduğu açıklandı. Hatırlanacak olursa Merkez Bankasının daha önceki açıklamalarında bu rakama (I endeksi) dikkati çekmişti.
     Piyasa bu rakamdaki düşüş nedeniyle manşet rakamda oluşan ve beklentileri aşan artışa çok fazla olumsuz reaksiyon vermeyecektir düşüncesindeyiz. Bu nedenle yılın ilk ayında özellikle tütün ve alkollü içeceklerdeki zamlar nedeniyle manşet rakamda ortaya çıkan bu artışı, I endeksindeki düşüş nedeniyle çok fazla olumsuz görmüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir