Ocak ayı enflasyon verileri -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir: -"Verinin beklentilerin…

  • Yazı boyutu
Ocak ayı enflasyon verileri
  -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir:
  -"Verinin beklentilerin…

Ocak ayı enflasyon verileri -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir: -"Verinin beklentilerin 0,50 puan kadar üzerinde olmasına karşın çekirdek göstergelerde olumsuz bir tablo olmaması nedeniyle enflasyon beklentilerini negatife çevirecek ve MB'yi politika değişikliğine itecek bir tablo görünmüyor"

İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Yasin Demir, "Verinin beklentilerin 0,50 puan kadar üzerinde olmasına karşın çekirdek göstergelerde olumsuz bir tablo olmaması nedeniyle enflasyon beklentilerini negatife çevirecek ve Merkez Bankası'nı(MB) politika değişikliğine itecek bir tablo görünmüyor" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Demir, enflasyondaki artış ağırlıklı olarak gıdadan kaynaklandığını belirterek, "Aralık ayında da gıda fiyatlarının olumlu etkisini görmüştük, bu etki silinmiş oldu" ifadelerini kullandı.
     İstanbul Ticaret Odası (İTO) rakamlarından sonra yukarı yönlü bir sapmadan endişe edildiğini ve faizler üzerindeki etkinin sınırlı olduğunun görüldüğünü kaydeden Demir, şu değerlendirmede bulundu:
     "Gösterge tahvil yüzde 5,81 bileşik seviyesinden yüzde 5,84 bileşik seviyesine yükseldi. Verinin beklentilerin 0,50 puan kadar üzerinde olmasına karşın çekirdek göstergelerde olumsuz bir tablo olmaması nedeniyle enflasyon beklentilerini negatife çevirecek ve MB'yi politika değişikliğine itecek bir tablo görünmüyor."
     TÜİK tarafından ocak ayı enflasyon verilerine göre ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,65 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0,18 oranında azaldı. Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7,31, ÜFE'de yüzde 1,88 oldu.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir