OAO Gazprom'ın 6 aylık karı 19,51 milyar dolar -Yılın ilk yarısında toplam 71,13 milyar dolar…

  • Yazı boyutu
OAO Gazprom'ın 6 aylık karı 19,51 milyar dolar 
     -Yılın ilk yarısında toplam 71,13 milyar dolar…

OAO Gazprom'ın 6 aylık karı 19,51 milyar dolar -Yılın ilk yarısında toplam 71,13 milyar dolar tutarında satış gerçekleştiren şirketin net geliri 16,76 milyar dolar, işletme karı ise 19,51 milyar dolar oldu

OAO Gazprom'un, yılın ilk yarısındaki işletme karının 19,51 milyar dolar olduğu bildirildi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamada, OAO Gazprom'un, 2012'nin ilk yarısına ilişkin mali sonuçlarını açıkladığı belirtildi.
     Gazprom'un rezervleri, üretim hacmi ve şirket büyüklüğü açısından dünyanın en büyük entegre petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olduğu belirtildi.
     Şirketin, 1986 yılından bu yana BOTAŞ'la sürdürdüğü ticaret ortaklığıyla Türkiye'ye doğalgaz ihraç ettiği aktarılan açıklamada, Türkiye'nin 2011 yılında 26 milyar metreküp ithalatıyla Almanya'dan sonra ikinci büyük alıcı konumunu koruduğu ifade edildi.
     Açıklamada, söz konusu dönemde şirketin Rusya'daki satış miktarının 144,3 milyar metreküp, BDT ülkelerine yapılan satışların 33,3 milyar metreküp, Avrupa'ya satışın 77,9 milyar metreküp olmak üzere toplam satışın (LNG hariç) 255,5 milyar metreküp olduğu bildirildi.
     İlk yarı sonuçlarının, olağan mevsimsel talep küçülmesi ve Rus rublesinin, yılın ikinci çeyreğinde Amerikan Doları karşısında yüzde 12 değer kaybetmesinden etkilenmiş göründüğü aktarılan açıklamada, yılın ilk yarısında şirketin toplam satışının 71,13 milyar dolar, işletme karının 19,51 milyar dolar, net gelirinin ise 16,76 milyar dolar olduğunu kaydedildi.
    
     -2011'in ilk çeyreği olağan dışı bir dönemdi-
    
     Geçen yıla ilişkin değerlendirmeler ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentilere de yer verilen açıklamada, 2011'in ilk çeyreği "olağan dışı bir dönem" olarak nitelendirildi.
     Açıklamada, geçen yılın; toptan alıcıların yılın devamında petrole endeksli fiyatta görülecek artıştan etkilenmemek amacıyla aktif olarak doğalgaz stoklaması, aşırı soğuk havalar ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika'da görülen siyasal gerilim nedeniyle olağanüstü bir dönem olduğu ifade edildi.
     Bu yıl ise Avrupa'daki depolama kapasitesinde önemli ölçüde artış görüldüğü, ücretlendirme fiyatların düşük olduğu dönemde yapıldığından, petrole endeksli fiyatlandırma sayesinde bunun daha büyük şeffaflık ve planlama olanağı sağladığı, ılımlı kış koşullarının temel alıcı piyasalardaki genel talebi düşürdüğü ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika'daki durumun çatışma öncesi haline döndüğü kaydedildi.
    
     -Yeni gelir kaynakları-
    
     Açıklamada, Asya-Pasifik bölgesinden kaynaklı LNG talebinde artış ile gelir kaynaklarının çeşitlenmesinin (petrol,elektrik,ticaret alanlarında başarılı büyüme) ise yeni gelir kaynakları oluşturduğu bildirildi.
     Geleceğe ilişkin görünümün de aktarıldığı açıklamada, şirketin gelecek görünümünün pozitif seyrini sürdürdüğü bildirildi.
     Kirleticilik düzeyi yüksek olan kömür ve petrolden elektrik üretiminden karbon salınımı açısından daha ılımlı bir geleceğe doğru köprü görevi gören doğalgaza yönelik talep sürdüğünden, şirketin iş alanının temelinde yer alan küresel doğalgaz satışlarının canlılığını koruduğu belirtilen açıklamada, bunlara ilaveten Asya'da yeni piyasaların ortaya çıktığı ve Gazprom'un gelir kaynaklarının gelişmeye devam ettiği ifade edildi.
    
     -Yatırımlar-
    
     Gazprom'un Aralık ayında başlaması planlanan Güney Akım'ın inşasıyla Avrupa'nın tedarik güvenliğine yatırım yaptığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2011 raporuna göre, Avrupa'nın kendi üretimindeki düşüşten ötürü 2020 yılı itibariyle 350 milyar metreküp düzeyinde arz açığı olması beklenmektedir. Bu, hem Güney Akım'ın, hem Kuzey Akım'ın tam kapasiteyle işlerken Avrupa'nın sürdürülebilir enerji politikasının birer bileşeni olabileceği anlamına gelmektedir. Gazprom ayrıca Japonya, Güney Kore ve Çin'deki alıcıların taleplerini yerine getirmek üzere 2018 yılına dek inşası sürecek olan Vladivostok LNG tesisine yatırım yapmaktadır. Reel petrol fiyatı varil başına 85 Amerikan Doları düzeyindeyken ve Asya LNG fiyatlandırması normal düzeydeyken, projenin yatırım maliyeti üzerinden yaklaşık yüzde 11,7 getiri getirmesi beklenmektedir."
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir