OAİB'nin Ocak-Haziran ihracatı 5,3 milyar dolar oldu

  • Yazı boyutu
OAİB'nin Ocak-Haziran ihracatı 5,3 milyar dolar oldu

OAİB'nin Ocak-Haziran ihracatı 5,3 milyar dolar oldu

Orta Anadolu İhracatçı Birliği'nin (OAİB) bu yılın ilk yarısında yaptığı toplam ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 5,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İller bazında ise yüzde 19'luk artışla Ankara birinci sırada yer aldı.
     OAİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, birliğin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 5,3 milyar dolara yükseldi.
     Haziran ayında iller bazında Ankara, yüzde 19'luk ihracat artışı ile birinci sıraya oturdu.
     Bu yılın Ocak-Haziran döneminde ihracattaki en büyük artış yüzde 33,3'le hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde gerçekleşirken, ihracattaki en büyük düşüş yüzde 37,4 ile makine ve aksamlarında görüldü.
     Süs bitkileri ve mamulleri ihracatı 2012 yılının ilk yarısında 33,5 milyon dolarken, iklimlendirme sanayi ihracatı 557,5 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayi ihracatı ise 381,8 milyon dolar oldu.
     OAİB, bu yılın ilk altı ayında serbest bölgeler dahil 200 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, en fazla ihracatı yüzde 8,3'le Irak'a yaptı. Irak'ı Almanya ve ABD izledi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir