OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman: -"Türkiye'nin Temmuz ayı ihracatı yüzde 5,5 düştü, OAİB'nin…

  • Yazı boyutu
OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman: 
  -"Türkiye'nin Temmuz ayı ihracatı yüzde 5,5 düştü, 
  OAİB'nin…

OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman: -"Türkiye'nin Temmuz ayı ihracatı yüzde 5,5 düştü, OAİB'nin ihracatı ise yüzde 5 arttı" -"Toplam ihracatımızda Irak yüzde 8,6 pay ile birinci"

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman, Türkiye'nin Temmuz ayı ihracatının yüzde 5,5 düştüğünü, OAİB'nin ihracatının ise yüzde 5 arttığını bildirdi.
     OAİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre Kahraman, Türkiye geneli ihracatından aldığı payın yüzde 7,7 olduğunu kaydetti.
     2012 yılı Ocak-Temmuz dönemininde birlik bünyesinde sadece iki sektörde düşüş yaşadıklarını belirten Kahraman, serbest bölgeler dahil 201 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kahraman, "Toplam ihracatımızda Irak yüzde 8,6 pay ile birinci, Almanya yüzde 8,1 pay ile ikinci, ABD yüzde 6,2 pay ile üçüncü, Azerbaycan yüzde 5,3 pay ile dördüncü, Rusya Federasyonu yüzde 4,4 pay ile beşinci, İngiltere yüzde 4,1 pay ile altıncı, Suudi Arabistan yüzde 3,3 pay ile yedinci, İtalya yüzde 3,3 ile sekizinci, Fransa yüzde 3 ile dokuzuncu ve İran yüzde 2,8 ile onuncu sırada yer aldı" ifadesini kullandı.
    
     -Makine ve Aksamları ihracatı yüzde 39,7 azaldı-
    
     Kahraman, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçı Birliği ihracat kaydının Ocak-Temmuz 2012 döneminde 35,5 milyon dolar, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ihracatının 651 milyon dolar ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin ise 442,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.
     Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin yaptığı ihracatın yüzde 29,8 arttığını belirten Kahraman şunları kaydetti:
     "Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ihracatı yüzde 21,3, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ihracatı yüzde ise 1,3 arttı. Buna karşılık, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği'nin gerçekleştirdiği ihracat yüzde 39,7, Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin ihracatı ise yüzde 10,7 düştü."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir