OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman: -"2023 ihracat hedefimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz"

  • Yazı boyutu
OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman:
  -"2023 ihracat hedefimize daha emin
  adımlarla yürüyeceğiz"

OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman: -"2023 ihracat hedefimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz"

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman, "2023 ihracat hedefimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz" dedi.
     Kahraman, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıla kadar 5 ihracatçı birliği ile faaliyet gösterirken, bünyelerine 3 yeni ihracatçı birliğini daha kattıklarını belirterek, "Yeni birliklerimizle gücümüz daha da arttı. 2023 ihracat hedefimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz" ifadesini kullandı.
     Ekonomik ve siyasi krizlere rağmen, Türkiye'nin 2012 ihracatını bir önceki yıla göre artırarak yaklaşık 152 milyar dolar seviyelerine ulaşmasının büyük bir başarı olduğunu ifade eden Kahraman, Ankara'nın da bu yıldan itibaren ihracatta daha çok söz sahibi olacağını savundu.
     Kahraman, illere göre ihracat dağılımında, Ankara'nın 2012 yılında en fazla ihracat yapan 5'inci il olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Ankara, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran 2'nci il oldu. Türkiye ihracatının yüzde 4,3'ü Ankara'dan 191 ülkeye (serbest bölgeler dahil) yapılıyor. İhracatımızın sektörel kompozisyonuna bakıldığında, makine ve aksamları, kimyevi maddeler ve mamulleri, savunma ve havacılık, taşıt araçları ve yan sanayi, çelik geliyor.
     Bu yıl en yüksek artışlar, yüzde 19 ile savunma ve havacılıkta, yüzde 18 ile de makine ve aksamlarında gerçekleşti. Geçen yıl bünyemize katılan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği ile birlikte daha büyük başarılara imza atmaya hazırız."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir