Nürnberg Organik Fuarı -Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu: "Hedef 50 bin ton çay ihracatı"

  • Yazı boyutu
Nürnberg Organik Fuarı
  -Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu: "Hedef 50 bin ton çay ihracatı"

Nürnberg Organik Fuarı -Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu: "Hedef 50 bin ton çay ihracatı"

Almanya'nın Nürnberg kentinde düzenlenen 2013 Organik Tarım Fuarı'na katılan Çaykur Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, hedeflerinin Cumhuriyetin yüzüncü yılında yurtdışına olan çay ihracatlarını 50 bin tona çıkarmak olduğunu söyledi.
     Nürnberg fuarına ikinci kez katılan Çaykur organik çayları ile büyük ilgi gördü. Fuarda yeşil ve siyah organik çaylarını tanıtan şirket Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Çaykur'un kırk beş yaş çay fabrikasında yılda 125 bin ton çay üretme olduğunu belirterek, "Bu kapsamda dünyanın en büyük çay firmasıyız. Ürettiğimiz çayların tamamını kendimiz paketliyoruz. Hedefimiz dış pazarlara açılarak üç bin ton olan çay ihracatımızı Cumhuriyetin yüzüncü yılında 50 bin tona çıkarmak. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Çaykur olarak dünyanın en büyük organik çay üreticisi olma vasfı da taşıyor ve bunu geliştirmeye devam ediyoruz" dedi.
     Geçen yıl 13 bin dekar alanda yapılan organik üretime bu yıl 76 bin dekar alan daha ilave ettiklerini vurgulayan Çaykur Genel Müdürü, "Hızlı bir gelişim ile organik pazarda önemli bir yer edinmek, çayımızı, damak tadımızı ve çay kültürümüzü dünyaya tanıtmak istiyoruz. Şu anda Avrupa Birliği Ülkeleri başta olmak üzere otuz Ülkeye çay ihraç ediyoruz. Fuarlarda bu açıdan ve ürünlerimizi tanıtım açısından çok önemli" diye konuştu.´
     50 bin ziyaretçinin geldiği fuarda 2 bin 600 firma stant kurdu. Katılımcı firmaların öncülüğünü İtalya üstlenirken onları İspanya ve Almanya firmaları takip etti. Türkiye geçen yıllara oranla daha etkin bir şekilde bu fuarda yerini aldı. Fuara bu yıl Ege İhracatçılar Birliği'nin organize ettiği milli katılım standına 17 Türk şirketi katıldı.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir