Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik -Blok olarak tahsis edilen numaralar için aynı alan…

  • Yazı boyutu
Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik
  -Blok olarak tahsis edilen numaralar için aynı alan…

Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik -Blok olarak tahsis edilen numaralar için aynı alan kodlu ilave numara tahsis taleplerinde önceden tahsisli numaralarda yüzde 65 doluluk şartı aranacak

Blok olarak tahsis edilen numaralar için aynı alan kodlu ilave numara tahsis taleplerinde hizmetin kapsamı da değerlendirilerek önceden tahsisli numaralarda yüzde 65 doluluk oranına erişilmiş olması şartı aranacak.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, "Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, BTK'ya numara tahsisi için yapılan başvurular incelenirken, belgelerinde eksiklik bulunan başvuru sahiplerine, bu eksiklikleri gidermesi gerektiği yazılı olarak bildirilecek. Eksikliklerin, BTK tarafından başvuru sahibine tebliğ edilmesi müteakip 3 ay içerisinde tamamlanmaması halinde başvuru işlemden kaldırılacak.
     Kullanım hakkı ücretinin ilgili hesaba yatırıldığını belgeleyen dekontun aslının veya banka onaylı suretinin BTK'ya sunulmasının ardından başvuru sahibine 30 gün içerisinde tahsis yapılacak. Başvurular usulüne uygun başvuru kapsamındaki bilgi ve belgelerin tamamlandığı ve bu kapsamdaki en son bilgi ve belgenin BTK evrakına girdiği tarih sırasına göre öncelik sırası alacak.
     Yönetmelik değişikliği ile numara tahsisinde aranan koşullara yenileri eklendi. Buna göre, blok olarak tahsis edilen numaralar için aynı tür veya aynı alan kodu altında ilave numara tahsislerinde, BTK tarafından farklı işletmecilere tahsis edilebilecek yeni bir numara bloğunun tahsisinin talep edilmesi halinde, hizmetin kapsamı da değerlendirilerek önceden tahsisli numaralarda yüzde 65 doluluk oranına erişilmiş olması gerekecek.
     Tahsisli numaralarda yapılacak değişikliklerde, değiştirilen numaralar için numara kullanım hakkı ücreti alınmayacak.
     İlk hanesi 8 ve 9 olan ulusal anlamlı numaralarda işletmeci, kendisine münferit tahsis edilen numaraları da abonelerine ikincil tahsis yapabilecek.
    
    
    

Bu haberi 234 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir