Nükleer tesislerde serbestleştirme ve sahanın kontrolden çıkarılması

  • Yazı boyutu
Nükleer tesislerde serbestleştirme ve sahanın kontrolden çıkarılması

Nükleer tesislerde serbestleştirme ve sahanın kontrolden çıkarılması

Nükleer tesislerin işletilmesi ve işletmeden çıkarılmasında açığa çıkan radyoaktif madde ve atıkların serbestleştirilmesi ve sahanın düzenleyici kontrolden çıkarılmasına dair usul ve esaslar belirlendi.
     Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) "Nükleer Tesislerde Serbestleştirme ve Sahanın Düzenleyici Kontrolden Çıkarılmasına İlişkin Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Yönetmelik, nükleer tesislerin işletilmesi ve işletmeden çıkarılması nedeniyle açığa çıkan katı radyoaktif atık ve radyoaktif maddeler ile nükleer tesis sahalarını kapsıyor.
     Yönetmeliğe göre, serbestleştirme katı halde olan radyoaktif atıklar ve radyoaktif maddelere uygulanacak. Radyoaktif atık ve maddelerin aktivitelerinin serbestleştirme sınırına inmesi için arındırma, radyoaktif bozunma için bekletme gibi yöntemler uygulanabilecek. Yüksek aktiviteye sahip radyoaktif atık ve maddeler yalnızca serbestleştirilmek amacıyla diğer atık ve maddeler ile karıştırılmayacak.
     Metaller doğrudan kullanım ya da geri dönüşüm amaçlarıyla serbestleştirilebilecek. Nükleer tesislerin işletmeden çıkarılması sürecinde binalar yıkılmadan önce veya sonra ya da yıkılmaksızın serbestleştirilebilecek. Molozlar serbestleştirildikten sonra yeniden kullanım, geri dönüşüm işlemine tabi tutulabilecek ya da bertaraf edilebilecek. Yüksek yüzey bulaşmasına sahip binaların yüzeyleri yıkılmadan önce temizlenecek ve açığa çıkan maddeler radyoaktif atık olarak işlem görecek.
     Serbestleştirilmesi planlanan radyoaktif atık veya maddelere ilişkin aktivite seviyeleri doğrudan ölçümlerle, gerekli ise temsili örnekler üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar analizleriyle ve uygun olarak türetilen oranlama çarpanlarının veya TAEK'in uygun bulacağı diğer yöntemlerin kullanılmasıyla belirlenecek.
     Yönetmelikte tanımlanan yükümlülüklerini yerine getirmeyen, yetki sınırlarını aşan veya ilgili mevzuatı ihlal eden gerçek ve tüzel kişilere tanınan yetkiler TAEK tarafından geçici veya sürekli olarak iptal edilecek.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir