Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Sancaktaroğlu: -"Bu yıl, ekonomik büyümenin yüzde 3 ile…

  • Yazı boyutu
Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Sancaktaroğlu:
     -"Bu yıl, ekonomik büyümenin yüzde 3 ile…

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Sancaktaroğlu: -"Bu yıl, ekonomik büyümenin yüzde 3 ile yüzde 5 bandında olacağını ve bu ortamda toplam otomotiv pazarının 750 bin civarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz" -"Türkiye Nissan'ın Avrupa'da en çok araç sattığı 4'üncü pazar oldu"

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, bu yıl, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin yüzde 3 ile yüzde 5 bandında olacağını ve bu ortamda toplam otomotiv pazarın 750 bin civarında gerçekleşeceğini bildirdi.
     Sancaktaroğlu, düzenlenen basın toplantısında, 2012 yılında toplam otomotiv pazarında yüzde 10 daralma yaşanırken Nissan'ın, binek otomobildeki pazar payını yüzde 3,4'e yükselterek en çok satan 9'uncu marka olduğunu kaydetti.
     Binek ve hafif ticari araç pazarının toplamında yüzde 2,6'lık bir pazar payı elde eden Nissan Türkiye'nin, 2012 yılında 20 bin 120 adet satış gerçekleştirdiğini belirten Sancaktaroğlu, Türkiye otomotiv pazarının yüzde 10,9 azalarak 777 bin 761 adet olarak gerçekleştiği geçen yılda, satışlarını bir önceki yılla aynı seviyelerde gerçekleştiren Nissan'ın toplam pazardaki 20 bin 120 adetlik satışıyla Türk otomotiv sektöründeki yerini sağlamlaştırdığını ve iki yıl üst üste 20 bin adetlik satış gerçekleştirdiğini anlattı.
     Sancaktaroğlu, ürün gamı ile toplam pazarın yüzde 23'üne hitap eden Nissan'ın, Qashqai ve Juke modeli ile Crossover segmentindeki satışın üçte birini gerçekleştirdiğini söyledi.
     İlkim Sancaktaroğlu, küresel ekonomik krizde dördüncü yılın geride kalmasına rağmen gelişmiş ülkelerin çok büyük ilerlemeler kaydedemediğini belirtti.
     Krize ortak akıl ile çare arayan, ancak her biri farklı mali iç yapılara ve sistemlere, farklı iç dinamiklere sahip AB ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ekonomiler çözüm yönünde aşama sağlayamadıklarını dile getiren Sancaktaroğlu, "Ülkemizde ise bu süreç olabildiğince iyi yönetildi. Türkiye önceki yıllara oranla daha düşük bir büyüme gösterse de, dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetti ve bunu markamıza da yansıttı. Türkiye'yi Nissan'ın Avrupa'da en çok araç sattığı 4'üncü pazarı yaptı" dedi.
     Sancaktaroğlu, Nissan olarak 2013 hedeflerini de açıklayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bu yıl, ekonomik büyüme için farklı görüşler olsa da, büyümenin yüzde 3 ile yüzde 5 bandında olacağını ve bu ortamda toplam pazarın 750 bin civarında olacağını öngörüyoruz. Nissan olarak biz de, mevcut ürün gamı ile 2012 satış seviyesini korumayı ve 20 bin adet seviyesinde satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
     Müşteri memnuniyetinde birincilik konumumuzu korumak istiyoruz. Kasım 2012 de devreye soktuğumuz Carbook Kurumsal Kullanılmış Araç operasyonumuzla, yeni araç müşteri memnuniyetindeki performansımızı kullanılmış araçlarda da sağlamayı ve 2013 yılında 4 hizmet noktası daha hizmete açmayı hedefliyoruz."
     İlkim Sancaktaroğlu, Nissan kullanıcılarına yaşamın her anında ayrıcalıklar sunabilmek üzere NISlife Programı'nı tasarladıklarını ve tüketicilerine Nissan'ın yenilikçiliğini ortaya koymaya devam edeceklerini belirtti.
    
     -"Başarımızı, perakende pazarından elde ediyoruz"-
    
     Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın ise son üç yıllık dönemde, pazardaki daralmanın ilk kez yüzde 10 seviyesinde gerçekleştiğini, özellikle kurdaki dalgalanmaların ve ÖTV artışının pazarı son aylarda olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
     Pazar dinamiklerine bakıldığında ise binek araç lehine bir değişim olduğunu söyleyen Akın, "Nissan Türkiye olarak önümüzdeki dönemde yeni model lansmanları ile birlikte bu durumun devam edeceğini öngörüyoruz. Pazarın bir diğer ilginç dinamiği filo pazarı toplam pazarın yüzde 33'ünü, yani üçte birini oluşturuyor ve sürekli olarak payını artırıyor. Ancak Nissan Türkiye olarak biz, filo pazarında aktif rol almıyoruz. Başarımızı, rekabetin ve pazar koşullarının daha da zorlayıcı olduğu perakende pazarından elde ediyoruz" diye konuştu.
     2012 yılında uygulamaya alınan model yılı geçişinin 2013 yılına etkilerinin gözlemleneceğini belirten Akın, yıl sonu kampanyalarının sonrasında, ÖTV farkının yansıtılacağını öngördükleri fiyatlarla pazarın ilk çeyrekteki seyrini ve bu yılın gidişatına yön vereceğini söyledi.
     Nissan Türkiye'nin 2 yıl üst üste 20 bin adet araç sattığını da belirten Akın, "Sınırlı bir oyun alanı içinde olmamıza rağmen, dar alanda iyi bir oyun sergilediğimizi söyleyebiliriz. Dolayısı ile biz sürdürülebilir ve güvenli bir büyüme gösterdiğimizin bilincindeyiz. Geçtiğimiz yıl sizlerle paylaştığımız yüzde 3 pazar payı hedefimiz doğrultusundaki, başarımızın farkındayız. Bir diğer hedefimiz ise, yürüyen araç parkını 3 katına çıkarmaktı. 2009 sonundan bugüne dek geçen sürede, araç parkımızı 2,5 katına çıkartmış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 85 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir