Nijerya-1. Türk Ürünleri Sergisi açıldı -İstanbul Ticaret Odası tarafından Türk firmalarının…

  • Yazı boyutu
Nijerya-1. Türk Ürünleri Sergisi açıldı
  -İstanbul Ticaret Odası tarafından Türk firmalarının…

Nijerya-1. Türk Ürünleri Sergisi açıldı -İstanbul Ticaret Odası tarafından Türk firmalarının Afrika pazarıyla tanışması amacıyla Nijerya'nın Lagos kentinde düzenlenen sergide, Türk ürünleri tanıtıldı -İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Topçu: -"Nijerya, önemli bir yatırım hamlesi içerisinde, çok büyük boyutlu ekonomik projeleri hayata geçiriyor. Bunlar Türk iş adamlarına, ciddi yatırım imkanları sunuyor"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından Türk firmalarının Afrika pazarıyla tanışması amacıyla Nijerya'nın Lagos kentinde "Nijerya-1. Türk Ürünleri Sergisi" açıldı.
     Türk ürünlerinin tanıtıldığı serginin açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Nijerya'nın Türkiye'nin kardeş ve dost ülkesi olduğunu, iki ülkenin uzun tarihi ve kültürel bağları bulunduğunu ifade etti.
     Türkiye Cumhuriyeti'nin, 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Nijerya'daki büyükelçiliğini 1962 yılında açtığını anlatan Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Nijerya, Afrika'nın yükselen yıldızı. Nijerya ile ilişkilerimiz bugün, her ortamda çok boyutlu olarak gelişmeye devam ediyor. Türkiye ile Nijerya arasındaki karşılıklı ticaret hacmi, 2008 yılından bugüne önemli bir gelişme gösterdi. 2011 yılında da büyümeye devam etti. Nijerya, önemli bir yatırım hamlesi içerisinde, çok büyük boyutlu ekonomik projeleri hayata geçiriyor. Bunlar Türk iş adamlarına, ciddi yatırım imkanları sunuyor. Nijerya'da 30'dan fazla Türk şirketi yatırımcı olarak ayrıca imalat ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Giderek artan sayıdaki Türk iş adamı Nijerya'daki yatırım ortamını araştırıyor. Bugün Nijerya ihracatımız yıllar içerisinde ve 2011 yılında artarak, 400 milyon dolar seviyesine ulaştı. Nijerya'dan ithalatımız ise 2011 yılında 365 milyon dolar oldu. Bu rakamlar giderek artıyor."
     İTO'nun, 1882 yılından beri Türk ekonomisine hizmet verdiğini dile getiren Topçu, bugün de ülkeler arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin kalkınmasının en önemli amaçlarından biri olduğunu belirtti.
     İTO'nun Nijerya'da ilk defa Türk ürünleri sergisi gerçekleştirdiğini, bu sergide Türkiye'den tüm sektörlerin görmenin mümkün olduğunu ifade eden Topçu, sergiye 94 firmanın katıldığını anlattı.
     Topçu, iki ülke arasındaki ilişkilerin, Nijerya-1. Türk Ürünleri Sergisi ile yeni bir boyut kazanması temennisinde bulundu.
    
     -"İki ülke ticaret hacmi yüzde 57 arttı"-
    
     Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Ali Rifat Köksal da bu serginin iki ülke arasında gelişen ilişkilere çok büyük katkı yapacağına inandığını belirtti.
     Türkiye'nin bugün, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olduğunu ifade eden Köksal, şunları kaydetti:
     "Türkiye dünyada 17'inci büyük, Avrupa'da ise 7'inci büyük ekonomi. OECD tahminlerine göre Türkiye önümüzdeki 5 yıl içinde, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olacak. Kişi başı milli gelir, Türkiye'de 2010 yılında 10 bin dolara yükseldi. Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılası bir trilyon dolar seviyesine ulaştı. Türk inşaat sektörü, dünya genelinde büyük bir tecrübe ve başarı sağladı. Müteahhitlik sektörümüz, Çin'den sonra ikinci konuma yükseldi. Bu sektör, şu ana kadar 81 ülkede 160 milyar dolarlık bir hacme sahip ve 4 binden fazla projeyi başarıyla tamamladı."
     Türkiye'nin, "global erişimi olan gelişen bir ekonomi" olarak tanımlandığını ifade eden Köksal, "Türk ortaklarınızla iş yaptığınız zaman garanti edebilirim ki güvenli ellerdesiniz. Türkiye ve Nijerya arasındaki ilişkiler Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar uzanıyor. Türkiye, Nijerya'yı 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından hemen tanıdı ve kısa bir süre sonra Lagos'ta büyükelçiliğini açtı. O zamandan bugüne kadar ilişkilerimiz ve işbirliğimiz hızlı bir şekilde gelişti. Cumhurbaşkanımızın 2010 yılında Abuja'ya yaptığı ziyareti ve Nijerya Cumhurbaşkanı'nın geçtiğimiz şubat ayındaki Türkiye ziyareti ilişkilerimizi güçlendirmeye yönelik ortak çabalarımıza, yeni bir ivme kazandırdı. Cumhurbaşkanlarının ziyaretlerinin yanı sıra son iki yıl içerisinde birçok yüksek seviyeli ziyaretler gerçekleştirildi" dedi.
     Türkiye-Nijerya arasındaki ikili ticaret hacminin 2011 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 57 arttığını ifade eden Köksal, bu ticaret hacminin şu anda 1,2 milyar doları aştığını dile getirdi.
     Türkiye'nin, Nijerya'yı her zaman büyük nüfusu, doğal zenginliği ve hızlı kalkınma potansiyeliyle, bölgesinde anahtar ülke olarak gördüğünü söyleyen Köksal, "Nijerya-nın, dünyanın 20 büyük ekonomisi arasına girme hedefi var. Bizim ülkemiz de Nijerya'nın bu hedefini gerçekleştirmese için her türlü desteği vermeye hazır" diye konuştu.
     Köksal, bu serginin gerçekleştirilmesinde emeği olan başta İTO olmak üzere tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.
     AK Parti Ordu Milletvekili ve Türkiye Nijerya Dostluk Grubu Başkanı Fatih Han Ünal, İTO heyeti ve Nijerya Ticaret Odaları Birliği Başkanı Chief Bassey E. O. Edem'in de katıldığı serginin açılışında, Türk folklor grubu da bir gösteri sundu.
     Gösterinin ardından katılımcılar, Türk firmalarının ürünlerini tanıttığı stantları gezdi.
    
     -Sergide 94 Türk firması yer alıyor-
    
     Türk firmalarının Afrika pazarıyla tanışması amacıyla düzenlenen sergiye, Türk özel sektörünün önde gelen firmaları katılıyor.
     Türk inşaat, mobilya, sanayi, makine, gıda, kozmetik, kimyasal malzemeler, hediyelik eşya, enerji, elektronik, tekstil, giyim ve moda firmaları, bu sergide Nijeryalı ortak bulmak üzere fırsat buldu. Serginin ilk gününde, Nijeryalı 714 firma, Türk firmalarla ikili görüşme talebinde bulundu.
     Toplam 94 Türk firmasının katıldığı sergi, 14 Haziran tarihine kadar sürecek.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir