Nijer ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Biz…

  • Yazı boyutu
Nijer ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı 
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  "Biz…

Nijer ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Biz toprağın üstündeki Allah'ın yaratmış olduğu beşeri sermayeye, insanlığa, oradaki yoksulluğun giderilmesine odaklanmış bir bakış açısına sahibiz" -"Nijer ile olan ticaretimiz 2011 yılı ile 2012 arasında 50 kattan fazla artmıştır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Biz toprağın üstündeki Allah'ın yaratmış olduğu beşeri sermayeye, insanlığa, oradaki yoksulluğun giderilmesine, Türkiye olarak yardımcı olmaya odaklanmış bir bakış açısına sahibiz" dedi.
     Nijer ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imza töreninde konuşan Çağlayan, "Türkiye'nin Afrika'ya bakışının çok daha farklı olduğunu belirterek, "Batılılardan çok daha değişik seyir izliyoruz. Ben batının ve dünya'nın birçok ülkesinin geçmişten kalan alışkanlıkları çerçevesinde Nijer'e veya Afrika'ya baktıkları zaman onların yer altı kaynaklarına ve zenginliklerine göz diktiğini biliyorum. Onları gördüğünü biliyorum. Ama şükürler olsun biz Afrika'ya baktığımızda diğer bakanlardan çok daha farklı bir bakış açısına sahibiz. Biz toprağın üstündeki Allah'ın yaratmış olduğu beşeri sermayeye, insanlığa, oradaki yoksulluğun giderilmesine, onların ihtiyaç duyduğumu eğitim, sağlıktaki her türlü ihtiyaçlarına mümkün olduğunca Türkiye olarak yardımcı olmaya odaklanmış bir bakış açısına sahibiz" ifadelerini kullandı.
     "Bizi diğerlerinden ayıran bu" diyen Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi insanları rengine, diline, inancına ırkına göre ayırt etmediklerini, bütün insanları yaratan Allah'ı sevdikleri için tüm insanları da kendi kardeşleri gibi sevdiklerini ve her türlü desteği vermeye çalıştıklarını söyledi.
     Nijer'e bu yılın başında büyükelçilik açıldığını, rakamı yüksek olmasa da bir ekonomik ticari ilişkinin bulunduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Ancak bunu istiyoruz ki kardeşlerimizle dengeli hale getirelim. Türkiye'nin Nijer'e çok mal satması, Nijer'in Türkiye'ye çok az mal satması değil. Bizim kastettiğimiz, biz ticaretimizi dengeli ve daha fazla artırmak istiyoruz. Nitekim temmuz ayında bir araya geldiğimizde yapacağımız çalışmaların ticaretimizi artıracağını ifade etmiştik ve şimdi görüyoruz ki gelmiş olduğumuz nokta Nijer ile olan ticaretimizin her geçen gün ciddi bir şekilde arttığını görüyoruz. Ticaretimiz 2011 yılı ile 2012 arasında 50 kattan fazla artmıştır ve şimdi bugünkü rakam itibariyle geldiğimizde bunun 60-62 kat geçtiğini görüyoruz. Ama bunu dengeli hale getirmek için Nijerli kardeşlerimizin de ihracat yapabilmesi için orada bilhassa Türk yatırımcılarını yatırıma davet ediyoruz."
     Karşılıklı ticaretin 1 Ocak - 8 Ekim arasında 32 milyon dolara yaklaştığını belirten Çağlayan,"Bunun çok daha fazla artabilecek kapasiteye sahip olduğunu ifade etmek istiyorum. 2000 yılında bu sadece 500 bin dolardı. şimdi imzaladığımız ekonomik ve ticari işbirliği anlaşması ile İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri önemli bir sürece getiriyoruz" dedi.
     Bu anlaşmanın ülkeler arasında karma ekonomik komisyon mekanizmasını getireceğini söyleyen Çağlayan, "Gerek Nijer tarafından gerek Türkiye tarafından iki bakanın eş başkanlığı ile devam edecek ve Nijer ile olan bütün ilişkilerimizi bu karma ekonomik komisyon vasıtasıyla yapılacak. Gerek problemler varsa problemlerin çözümü gerekse yeni hedefler, yeni atılımlar ve bilhassa her konuda Nijer devletinin yanında olacağız. Eğitim konusunda, sağlık konusunda ve Nijer'de bürokrasinin ve diğer taraftan gerek sanayi bölgeleri gerek organize sanayi bölgeleri, gerek serbest bölgeler başta olmak üzere her alanda tecrübelerimizi kardeşlerimizle seve seve paylaşacağız. Aynı inancın mensuplarıyız. Bu noktada dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu çok yakinen biliyoruz" diye konuştu.
    
     -Nijer Devlet Bakanı Cisse-
    
     Nijer Devlet Bakanı ve planlama, Toprak idaresi Toplumsal Kalkınma Bakanı Amadou Boubacar Cisse ise yaptığı konuşmada, "Bir yıllık sürede ikinci ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu kadar kısa sürede iki ziyaretin gerçekleşmesi Türkiye ve Nijer arasında ne kadar güçlü bağların olduğunu gösteriyor. Biz Nijer'de çok yakın zaman öncesinde bazı doğal felaketler yaşadık. Bu süre içerisinde aslında ilişkilerimizin ne kadar güçlü olduğunu anladık. Bu süreçte ilk yardım eden ülke Türkiye oldu. Bu işbirliğimizin ne kadar kuvvetli olduğunun kanıtıdır. Türkiye'nin nasıl mücadelelerden geçtiğini biliyoruz. Ekonomik bağımsızlığını kazanırken, büyümek için mücadele ederken hep belli zorluklardan geçti. Zaten iki ortak kültüre sahip, iki Müslüman ülkeden bahsediyoruz. Amacımız zaten bu ortaklıkla aynı şeyleri çok çabuk gerçekleştirebilmek yani ekonomik büyümeyi sağlayabilmek için gerekli şartları ortaya koyabilmek " diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir