Netaş'ta ortakların hisse satışı... -Netaş hisseleri İMKB'de son iki gündür hakim ortaklardan…

  • Yazı boyutu
Netaş'ta ortakların hisse satışı...
     -Netaş hisseleri İMKB'de son iki gündür hakim ortaklardan…

Netaş'ta ortakların hisse satışı... -Netaş hisseleri İMKB'de son iki gündür hakim ortaklardan OEP RHEA Turkey Tech BV'nin gerçekleştirdiği hisse satışları ve MKK'nın kayda aldığı 744 bin 123 adet hisse senedi nedeniyle iki seansta toplam yüzde 13,50 oranında değer kaybetti -Netaş CFO İlker Çalışkan: -"Ortaklar sahip oldukları B tipi hisse senetlerini hiç bir şart ve bildirime gerek olmadan satabilirler"

Netaş Telekomünikasyon AŞ hisseleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) son iki gündür hakim ortaklardan OEP RHEA Turkey Tech BV'nin gerçekleştirdiği hisse satışları ve Merkez Kayıt Kurulu'nda (MKK) satışa konu edebilmek için dün kayda alınan 744 bin 123 adet hisse senedi nedeniyle iki seansta toplam yüzde 13,50 oranında değer kaybetti.
     Netaş CFO'su İlker Çalışkan, konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, durumdan kendilerinin de söz konusu hisse satışının gerçekleşmesinin ardından haberdar olduklarını belirtti. Şirket ortaklarından OEP'nin A tipi ve B tipi hisse senedine sahip olduğunu hatırlatan Çalışkan "Ortaklar sahip oldukları B tipi hisse senetlerini şirket Ana Sözleşmesi'nde belirtildiği üzere hiç bir şart ve bildirime gerek olmadan satabilirler" dedi.
     Yapılan satış işlemleri ve satışa konu edebilmek için kayda alınan B tipi hisse senetleriyle ilgili inisiyatifin, tamamen ortaklara ait olduğunun altını çizen Çalışkan, "Biz sadece yatırımcılardan gelen soru ve şikayetleri kendilerine iletiyoruz. Bu konuyla ilgili ne bizim ne de diğer ortakların herhangi bir yaptırımı, yönlendirmesi söz konusu olamaz" dedi.
     Ortaklar tarafından yapılan satış işlemleriyle ilgili şirket ana sözleşmesi ve Sermaye Piyasası Kurulu yönetmeliklerine uygun olarak bildirimlerin eksiksiz ve zamanında yapıldığını kaydeden Çalışkan, şirket yönetimi ve Genel Kurul yapılanmasını değiştirecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.
    
     -Netaş'ın piyasa değeri 3 ayda yüzde 45 düştü
    
     Netaş hisse senetleri SPK'ya yapılan yüzde 900 oranındaki bedelsiz sermaye artırım kararının ardından Nisan ayında 134 liradan yükselişe geçmiş ve yaklaşık 300 liraya kadar yükselmişti. SPK'dan bedelsiz sermaye artırımı ile ilgili henüz onay çıkmaması nedeniyle hisseler 200 lira seviyelerine kadar gerilemişti.
     SPK'dan bugüne kadar sermaye artırımı için onay çıkmaması ile ilgili şirketten geçtiğimiz günlerde KAP'a yapılan açıklamada ise, sürecin devam ettiği ve gecikme nedeniyle ilgili kendilerine ulaşmış herhangi bir bilgi olmadığı kaydedilmişti. Şirketin piyasa değeri 20 Nisan tarihinde 1,9 milyar lirayı aşarken, son gelişmelerin ardından bugün ilk seans sonu itibariyle 1,06 milyar liraya geriledi.
     OEP RHEA Turkey Tech B.V satışlar öncesinde Netaş'ın yüzde 49,91'ine sahipken İMKB'de yapılan satışlar sonrasında payı yüzde 48,59'a geriledi. Netaş'ın yüzde 15'i Türk Silahlı Kuvvetler Güçlendirme Vakfına aitken diğer yüzde 36,41 oranındaki paylar ise halka açık bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir