Nestlé'den Avrupa'daki at eti skandalına ilişkin açıklama -"(Toplanan ürünlerin) Türkiye'deki…

  • Yazı boyutu
Nestlé'den Avrupa'daki at eti skandalına ilişkin açıklama
     -"(Toplanan ürünlerin) Türkiye'deki…

Nestlé'den Avrupa'daki at eti skandalına ilişkin açıklama -"(Toplanan ürünlerin) Türkiye'deki Nestlé ürünleriyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır"

Nestlé Türkiye, Avrupa ülkelerinde dana etinden üretilen ürünlerde at etine rastlanmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Avrupa'da toplanan bazı ürünlerinin Türkiye'deki Nestlé ürünleriyle herhangi bir ilgisi bulunmadığı bildirildi.
     Yapılan açıklamada, bazı Avrupa ülkelerinde dana etinden imal edilen ürünlerde at etine rastlanması üzerine Nestlé'nin Avrupa'da ürünleriyle ilgili olarak bir inceleme başlattığı, Nestlé tarafından yapılan kapsamlı ve detaylı testlerin sonucunda üç üründe at eti DNA'sının tespit edildiği belirtildi. Bu ürünlerin üretimlerinin durdurulduğu ve ürünlerin piyasadan geri toplatıldığı kaydedildi.
     Açıklamada, Nestlé'nin gönüllü olarak başlattığı bu inceleme sonucunda, İtalya ve İspanya'da "Buitoni Beef" ve "Beef Tortellini" markalı iki dondurulmuş makarna ürünü ile Fransa'da da Nestlé ev dışı tüketim kanalı tarafından üretilen "Lasagnes à la Bolognaise Gourmandes" adlı ürününde at eti DNA'sına rastlandığı ifade edildi.
     Nestlé'nin, bu nedenle tedarikçisi JBS Toledo N.V.'nin taşeronu H.J.Schypke firmasından tedarik edilen dana etlerini içeren tüm ürünlerinin üretimini durdurduğu ve söz konusu ürünleri piyasadan geri toplattığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bu durum gıda güvenliği açısından bir risk taşımamaktadır. Söz konusu geri toplama, sadece bu üç ürün için İtalya, İspanya ve Fransa'da geçerli olup, Türkiye'deki Nestlé ürünleriyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Ürünlerimizin her zaman en üst düzeyde kalite standartlarına sahip olmasını temel iş ilkesi gören Nestlé olarak, Türkiye'deki bütün ürünlerimizin güvenle tüketilebileceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir