Narenciyede erken hasat piyasayı olumsuz etkiliyor -Finike Ziraat Odası Başkanı Sarıçobanoğlu:…

  • Yazı boyutu
Narenciyede erken hasat piyasayı olumsuz etkiliyor
  -Finike Ziraat Odası Başkanı Sarıçobanoğlu:…

Narenciyede erken hasat piyasayı olumsuz etkiliyor -Finike Ziraat Odası Başkanı Sarıçobanoğlu: -"Erken hasat yaparak piyasaya fazla giren ürün, fiyat olarak olumsuz yönde etki yapıyor. Erken hasattan çiftçimizin çok büyük zararı oluyor"

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, narenciyede erken yapılan hasadın piyasayı olumsuz etkilediğini bildirdi.
     Halil Sarıçobanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli narenciye üretim merkezlerinden Finike'de narenciye hasat döneminin başladığını, ancak acele davranılarak erken yapılan hasadın, piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi.
     Finike ve yöresinde yaklaşık 35 bin dekar alanda narenciye üretimi gerçekleştirildiğini anlatan Sarıçobanoğlu, bu yıl limon ve mandalina hasadının başladığını, portakal hasadının ise ileriki günlerde başlayacağını belirtti.
     Sarıçobanoğlu, şöyle konuştu:
     "Bölgemizde portakal ve limon olmak üzere narenciye üretimi yapılmaktadır. Bu yıl çiftçimizin ürünlerinden beklentisi yüksektir. İnşallah piyasalar yüksek olur, çiftçimizin yüzü güler. Ziraat Odası olarak üreticilerimizi sürekli erken hasat konusunda uyarıyoruz. Erken hasat yaparak piyasaya fazla giren ürün, fiyat olarak olumsuz yönde etki yapıyor. Erken hasattan çiftçimizin çok büyük zararı oluyor."
     Sarıçobanoğlu, ayrıca erken yapılan hasat nedeniyle ürünlerde kilo ve tat kaybı oluştuğunu vurguladı.
    
     -Düşük fiyat çiftçiyi endişelendiriyor-
    
     Narenciye üremi yapan çiftçilerden Rıdvan Yavuz, bu yıl hasat zamanı gelmesine rağmen piyasada portakal fiyatının düşük olduğunu söyledi. Narenciye piyasasında bir durgunluk yaşandığına dikkati çeken Yavuz, Finike ve çevresinde üretilen portakal ve diğer narenciye ürünlerinin tat ve kalite olarak farklı olmasına karşın, fiyatların düşük olmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.
     Yetkililerden narenciye ürünlerine ihracat desteği isteyen Yavuz, "Girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor, ama gelirlerimiz azalıyor. Hasat döneminin başladığı bugünlerde ümidimiz piyasaların bir an önce yükselmesi" dedi.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir