Narenciyede 6 ay hasat hedefi -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Narenciye üretim ve…

  • Yazı boyutu
Narenciyede 6 ay hasat hedefi 
  -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever:
  -"Narenciye üretim ve…

Narenciyede 6 ay hasat hedefi -Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever: -"Narenciye üretim ve ihracatında yalnızca 2-3 ay değil, 6 ay boyunca hasat yapabilir hale gelmeyi hedefliyoruz"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, narenciye üretim ve ihracatında yalnızca 2-3 ay değil, 6 ay boyunca hasat yapabilir hale gelmeyi hedeflediklerini bildirdi.
     Sever, yaptığı yazılı açıklamada, 2023'te milli geliri 2 trilyon dolar, ihracatı ise 500 milyar dolar düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini anımsattı.
     Bu kapsamda yeni projelere ve dönüşüme ihtiyaç olduğunu ifade eden Sever, şunları kaydetti:
     "Artık teknolojiyi takip eden değil, teknolojisinin takip edildiği bir ülke olmak istiyoruz. Sürdürülebilir büyüme için üretim ve ihracat artırılmalıdır. Bu konuda da inovasyona, Ar-Ge'ye yönelik çalışmalarımız önceliklidir. İnşallah, 2023 yılında geldiğimizde Ar-Ge harcamalarımıza daha fazla ödenek ayıracağız. İhracatta yüksek katma değerli, markalı ürünlere doğru dönüşümü sağlamak mecburiyetindeyiz. Türk ihracatı bu yolda emin adımlarla ilerlemektedir."
     Mersin'in ekonomik anlamda gün geçtikçe geliştiğini aktaran Sever, kent ve sektör için daha ilerisini hedeflemek zorunda olduklarını vurguladı.
     Mersin tarımını gerçek anlamda cazibeli sulamayla tanıştıracaklarına dikkati çeken Sever, açıklamasını şöyle tamamladı:
     "Bu sayede, elektrik ya da mazot kullanılarak sulama yapan ve yüksek maliyetler altında ezilen çiftçilerimizi de feraha kavuşturacağız. Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda yapılan çalışmalarla Mersin tabiri caizse 'narenciyenin başkenti' olacak. Narenciye üretim ve ihracatında yalnızca 2-3 ay değil, 6 ay boyunca hasat yapabilir hale gelmeyi hedefliyoruz. Elbette bunların yararını üreticimiz yakın zamanda görecek."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir