Nar hasadı başladı -Silifke'de düzenlenen törenle kesimi gerçekleştirilen ilk ürün, 1.70-2 TL…

  • Yazı boyutu
Nar hasadı başladı
  -Silifke'de düzenlenen törenle kesimi 
  gerçekleştirilen ilk ürün, 1.70-2 TL…

Nar hasadı başladı -Silifke'de düzenlenen törenle kesimi gerçekleştirilen ilk ürün, 1.70-2 TL arasında alıcı buldu

Silifke'de yılın ilk nar hasadı yapıldı. Düzenlenen törenle kesimi yapılan nar, 1.70-2 TL arasında alıcı buldu.
     Üretici Cem Ergül'ün 50 dönümlük hicaz narı bahçesinde hasat edilen 3 ton nar, Türkiye'nin farklı bölgelerine ve yurt dışına ihraç edilmek üzere Mersin'e gönderildi.
     Ergül, hasadın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl hasat edilen narın kilosunun 4 TL'den satıldığını, bu yıl ise gübre, ilaç, işçilik gibi maliyetlerin artmasına karşın fiyatların yarıya düştüğünü söyledi.
     Fiyatların düşme nedeninin Suriye'deki olaylar nedeniyle bu ülke üzerinden Lübnan, Ürdün, Arabistan gibi Arap ülkelerine nar ihracatının yapılamamasından kaynaklandığını ifade eden Ergül, 2006 yılında nar ekimi yaptığını, geçen yıl 50 dönümlük bahçesinden yaklaşık 120 ton nar hasadı gerçekleştirdiğini kaydetti.
     Ergül, bu yıl Arap ülkelerine ihracatın olmamasının yanında rekoltenin de düşüklüğüne işaret ederek, "Çünkü bu kış çok sert geçti ve ağaçlar geç uyandı. Ağır geçen kış şartlarının ardından havaların aşırı sıcak olması da hem rekolteyi düşürdü hemde hasadın geç yapılmasına neden oldu. Çünkü geçen yıl hasadı bu yılkinden yaklaşık bir ay önce gerçekleştirmiştik. Ayrıca geçen yıl 120 ton ürün hasat ettiğim bahçeden bu yıl yaklaşık 75-80 ton nar hasadı gerçekleştirmeyi bekliyoruz" diye konuştu.
     İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerin tavsiyesiyle hicaz narı üretimini gerçekleştirdiğini ve ilk yıl ürünü almaya başladığını anlatan Ergül, hicaz narına tüccarların da ilgi göstermesi nedeniyle, herkesin bu ürüne yönlenmesini önerdi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir