Nafta, fuel-oil ve gazyağının gümrük bölgelerinde transitine düzenleme

  • Yazı boyutu
Nafta, fuel-oil ve gazyağının gümrük bölgelerinde transitine düzenleme

Nafta, fuel-oil ve gazyağının gümrük bölgelerinde transitine düzenleme

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından nafta, fuel-oil ve gazyağının gümrük bölgelerinde, karayolu ve demiryolu ile transitine düzenleme getirildi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, Gümrük Genel Tebliği'nde (transit işlemleri) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğ ile ham petrol, benzin, motorin ve jet yakıtının gümrük bölgelerinde karayolu ve demiryolu ile transitindeki usul ve esaslar; nafta, fuel-oil ve gazyağı için de geçerli olacak.
     Türkiye'nin Irak'a yapacağı benzin, gazyağı, motorin ve jet yakıtı veya Irak'tan Türkiye'ye yapılacak ham petrol ve nafta sevkıyatları ile ilgili sözleşmenin, Türkiye üzerinden transit edilmek üzere Irak'ta yetkili Bakanlık veya Bakanlıkça bu Tebliğ kapsamdaki taşımalara ilişkin sözleşme yapma izni verilen kişilerce imzalanması şart olacak.
     Sözleşmede izin sahibi firmanın söz konusu eşyanın sevkıyatının Türkiye üzerinden yapılacak olduğu ile eşya miktarının ve türünün belirtilmesi de gerekecek.
     Gürcistan'dan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne Türkiye üzerinden yapılacak motorin, benzin ve jet yakıtı sevkıyatlarına ilişkin sözleşmelerde, yetkili Bakanlık veya Bakanlıkça yetki verilmiş kişilerce imzalanmış olma şartı aranmayacak.
     Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 6'ncı maddesi kapsamında temin edilecek olan fuel-oilin transiti için bu Tebliğ'in taşıyıcı ve sürücülere ilişkin hükümleri uygulanacak.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir