Nabucco Batı, TANAP'a bağlanmak için sabırsızlanıyor

  • Yazı boyutu
Nabucco Batı, TANAP'a bağlanmak için sabırsızlanıyor

Nabucco International Genel Müdürü Reinhard Mitschek:"'Bu yaz aylarında Nabucco Batı'nın TANAP'a bağlanması için görüşmelere başlamak istiyoruz. Artık zaman kaybetmeyeceğiz. Görüşmelerimize hemen bu ay başlayabiliriz"

Nabucco International Genel Müdürü Reinhard Mitschek, Şah Deniz 2 Konsorsiyumu'nu Avrupa'ya doğalgaz aktarımı için Nabucco Batı Projesini seçtiğini duyurmasının ardından, "Bu yaz aylarında Nabucco Batı'nın TANAP'a bağlanması için görüşmelere başlamak istiyoruz. Artık zaman kaybetmeyeceğiz. Görüşmelerimize hemen bu ay başlayabiliriz" dedi.
     Türkiye'den sadece AA muhabirinin yer aldığı telekonferansta Mitschek, Nabucco projesinde pozitif gelişmeler yaşandığını, 1.300 kilometre uzunluğundaki Nabucco Batı boru hattının, Türkiye-Bulgaristan sınırı yakınlarından başlayarak, geçiş ülkelerindeki istasyonlar aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya doğal gaz taşıyacağını kaydetti.
     Mitschek, Türkiye ve Azerbaycan'ın yakın zamanda Trans-Anadolu Projesini gerçekleştirmek için anlaştığını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Biz piyasanın talebini takip ediyoruz. Projemizi yeniden Batı Nabucco hattı olarak isimlendirdik. Bu boru hattı Avrupa'ya, Güneydoğu Avrupa'nın neredeyse tamamına gaz tedarik edecek. Dün Şahdeniz 2 konsorsiyumu merkezi Avrupa'ya doğalgaz aktarımı için Nabucco Batı projesini seçtiğini duyurdu. Bu cevabı almamızla birlikte projemizin sürdürülmesi, geliştirilmesi için proje planımızı Trans Anadolu Projesi ile uyumlu hale getireceğiz. TANAP ve Şahdeniz konsorsiyumu ile hemen bu ay bitmeden Nabucco Batı projesinin bütün detayları hakkında görüşmelere başlamayı istiyoruz.
     Bu yaz aylarında, Nabucco'nun TANAP'a bağlanması için görüşmelere başlamak istiyoruz. Artık zaman kaybetmeyeceğiz. Nabucco Batı hattından ilk etapta minimum 10 milyar metreküp gazın geçmesi planlanıyor. İlerleyen zamanda bu hattan 14-16-20 ve hatta 22 milyar metreküpe varan miktarda gazı Avrupa'ya transfer edebiliriz. Nabucco Batı projesi hükümetler tarafında da uluslararası anlaşmamız çerçevesinde beş katılımcı ülke tarafından desteklemeye devam ediyor. Avupa Komisyonu da bizi desteklemeye devam ediyor. Biz piyasanın Nabucco Batı hattının gerçekleştirilmesini beklediğini düşünüyoruz."
    
     -"Nabucco Batı hattı konusunda daha derin bazı görüşmeler yapacağız"-
    
     Nabucco Batı hattı konusunda daha derin bazı görüşmeler yapacaklarını dile getiren Mitschek, en önemli konulardan birisinin kendi eylemlerini eşgüdümlü hale getirebilmek olduğunu belirtti.
     Mitschek, şu anda projeye başlayacakları nihai tarihi telaffuz etmek için henüz çok erken olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "İlk etapta Şah Deniz Konsorsiyumu ile görüşmelere başlamak gerekiyor ki biz buna hemen başlayacağız. Biz Nabucco Batı hattından minimum 10 milyar metreküp doğalgazın geçmesini planlıyoruz. Kısa zamanda 14-16-20 hatta 22 milyar metreküp doğalgazı transfer edebiliriz. Projeyi TANAP'la uyumlu hale getirmemiz gerekiyor. Tabii ki Nabucco Batı, TANAP ile ileride atılacak önemli adımların eş güdüm içerisinde atılması amacıyla boru hatlarının birbirine bağlanmasını destekliyor. Hükümetlerarası anlaşmamız kapsamında bütün hükümetler bu hatta destek vermeye devam ediyor. Proje finanse edecekler için son derece tatmin edici durumdadır.
     Tabii altyapı yatırımları her zaman gerçekleştirilebilmeleri için hükümetlerin desteğine ihtiyaç duyar. Nabucco Batı hattı sadece bazı Avrupa ülkelerinde gaz akışı sağlamayacak, bütün Avrupa ülkeleri içn gaz tedarik edecek. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki Şahdeniz 2 konsorsiyumunun ortaklarından bir şirket şu anda Nabucco Batı hattının da ortağı olmak istiyor. İlerde, Nabucco'nun ortakları ile yeni potansiyel ortaklar arasında görüşmeler olacaktır. BOTAŞ Nabucco Batı projesine gönülden bağlıdır. Bir diğer ortağımız RWE de aynı şekilde, boru hattının Alman topraklarından geçmiyor olmasına rağmen bu projeye son derece bağlıdır. BOTAŞ'ın projede kalmasını ve Türkiye'nin projede varlığını devam ettirmesini memnuniyetle karşılıyoruz."
    
     -"Türkiye'nin boru hattı konusundaki çözümü..."-
    
     Mitschek, kendilerinin şu anda projedeki mühendislik çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, mühendislerinin projede yatırım miktarının ne kadar olması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
     Bu mühendislik işlemleri tamamlanır tamamlanmaz, teknik detaylar, transfer edilecek toplam gaz miktarı gibi konularla birlikte finansman miktarının da netleşeceğine işaret ederek, "Daha önce gerekli yatırımlar ilgili olarak birçok rakam telaffuz edildi. Birçoğu da spekülasyondan ibaretti. Bu yüzden spekülasyondan uzak durmak istiyorum" dedi
     AA muhabirinin "Nabucco Batı hattının TANAP'la bağlanmasının sağlanması durumunda ortada ne gibi alternatifler olabileceği" sorusuna ise şu cevabı verdi:
     "Türkiye'nin boru hattı konusundaki çözümü Türkiye ve Azerbaycan arasında görüşüldü. TANAP'ın geliştirilerek gerçekleştireceği konusunda bir şüphemiz yok. TANAP'ın uygulanamaması durumunda Türkiye ve Azerbaycan'ın BOTAŞ kapasitesinin de yeni bir çözüm bulabileceğini düşünüyorum. Buna rağmen, biz kendi projemizi geliştirerek, Türkiye-Bulgaristan sınırından itibaren bağlantı kurulabilecek hale getireceğiz. BOTAŞ'ın yatırımcı olarak rolü var. Unutmayalım ki beş ülke arasındaki hükümetler arası anlaşma var. Bunun taraflarından birisi de Türkiye. Bu hükümetler arası anlaşmanın bir faydası da, ülkelerin dayanışması ile ilgili olan maddesi. Bu, ülkelerden biri acil bir durumda ise, Türkiye'den Güneydoğu Avrupa'ya, ya da tam tersi istikamette Romanya ve Bulgaristan'dan da Türkiye gerektiğinde gaz tedarik edebiliriz.
     İlk etapta bizim için Azerbaycan gazının Avrupa'ya transferi önemli. Şahdeniz 2'de 16 milyar metkeküp doğalgazın transfer edilmesi hedefleniyor. Bunun 6 milyar metreküpünün Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye tarafından kullanılması, geri kalan 10 milyar metreküpün ise Avrupa'ya transfer edilmesi planlanıyor. Başka yeni doğalgaz rezervleri de umut veriyor. SOCAR'ın CEO'su daha önce Azerbaycan'ın 2020-2025 yılları arasında doğalgaz üretimini 50 milyar metreküp seviyesinde artırabileceğini ifade etti. Bu Nabucco için mükemmel bir kaynak oluşturacaktır. Er ya da geç, Türkmenistan ve Irak'tan da doğalgazın (Nabucco Batı projesi üzerinden) önce Türkiye'ye daha sonra da Avrupa pazarına transfer edildiğini görebiliriz. Bu yaz aylarında Nabucco Batı'nın TANAP'a bağlanması için görüşmelere başlamak istiyoruz. Artık zaman kaybetmeyeceğiz. Görüşmelerimiz hemen bu ay başlayabiliriz."


Bu haberi 315 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir