Myanmar -Google Başkanı Schmidt, iletişim altyapısının güçlendirilmesi için özel sektöre izin…

  • Yazı boyutu
Myanmar
  -Google Başkanı Schmidt, iletişim altyapısının 
  güçlendirilmesi için özel sektöre izin…

Myanmar -Google Başkanı Schmidt, iletişim altyapısının güçlendirilmesi için özel sektöre izin verilmesi gerektiğini belirtti

Google Başkanı Eric Schmidt, Myanmar'da hükümetin iletişim altyapısının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için özel sektöre izin vermesi gerektiğini belirtti.
     Başkent Yangon'daki bir üniversitede öğrencilerle biraraya gelen Schmidt, hükümetin siyasi otoritenin ülkedeki ifade özgürlüğünü destekleyerek kucaklaması konusunda teşviklerde bulundu.
     İfade özgürlüğü ile rekabetin önemine değinen Schmidt, "Daha fazla iletişim, daha fazla konuşma... Siz eğer bir siyasi liderseniz, sizin düşüncelerinizin vatandaşlarınızın ne düşündüklerinden daha iyi olması gerek" dedi.
     Schmidt, ülkede hükümetin sorunlu iletişim altyapısının iyileştirilmesi için özel sektöre izin vermesi gerektiğini vurgulayarak, bunun gerçekleştirilmesi halinde birkaç yıl içerisinde ülkede önemli telekomünikasyon şirketlerinin kurulacağını kaydetti.
     İnternetin ülkede ekonomik ve politik alanda ilerlemeler sağlayabileceğini vurgulayan Schmidt, bu kapsamda Google'ın Myanmar'daki önceliğinin arama, çeviri ve haritacılık uygulamaları üzerinden bilgi erişimini geliştirmek olacağını ifade etti.
     Schmidt, Myanmar'daki yetersiz altyapı ve yüksek fiyatlar nedeniyle ülkede yüzde 1'lik kesiminin internete erişim sağlayabildiğine ve yüzde 10'dan daha düşük bir oranın ise cep telefonuna sahip olduğuna dikkat çekti.
     Google Başkanı Eric Schmidt'in Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ile görüşeceği belirtiliyor.
     Bu arada Google tarafından Myanmar için "www.google.com.mm" adresi altında yerel bir sayfa oluşturulmuştu.
     Schmidt, ocak ayında ise dünyada en kısıtlayıcı internet politikalarından birine sahip Kuzey Kore'yi ziyaret etmişti.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir