Müteahhitlik şirketlerine yurt dışı desteği

  • Yazı boyutu
Müteahhitlik şirketlerine yurt dışı desteği

Müteahhitlik şirketlerine yurt dışı desteği

Teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen bazı faaliyetlere ilişkin harcamalar Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılanacak.
     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkında Tebliğ ile Ekonomi Bakanlığı'nın hedef pazar olarak belirlediği ülkelerde müteahhitlik sektörüne yönelik mal ve hizmet ihracatının artırılması için teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen bazı faaliyetlere ilişkin harcamaları için Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu devreye girecek.
     Tebliğle, teknik müşavirlik şirketleri tarafından yurt dışında açılan ofislerin brüt kira ile buna ilişkin vergi/resim/harç giderleri yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 40 bin dolar), bu ofislerde istihdam edilecek Türk yöneticinin brüt maaşı yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 60 bin dolar), Türk büro elemanın yıllık brüt maaşı ise yine yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 36 bin dolar) desteklenecek.
     Teknik müşavirlik şirketleri söz konusu yardımlardan en fazla 5 ofis için 3 yıl süreyle yararlanabilecekken, yurt dışı ofis desteğinden yararlandırılacak ülke ve şehirler, Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenecek uygulama usul ve esasları ile belirlenecek.
     Şirketlerin ve işbirliği kuruluşlarının reklam, tanıtım ve pazarlama ile pazar araştırma gezileri de destek kapsamına dahil edilirken, yurt dışı fuar organizasyonlara da destekler kapsamında yer verildi.
     Teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yanıltıcı bilgi ve belge ibraz edildiğinin tespit edilmesi durumunda, bütün başvuruları reddedilerek, destek kapsamından çıkartılmaları kararlaştırılacak.
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir