Mustafa Koç, Uluslararası Leonardo Ödülü'nü aldı -Koç: "Çok mutluyum ve gururluyum" -"İtalyan…

  • Yazı boyutu
Mustafa Koç, Uluslararası Leonardo Ödülü'nü aldı
  -Koç: "Çok mutluyum ve gururluyum"
  -"İtalyan…

Mustafa Koç, Uluslararası Leonardo Ödülü'nü aldı -Koç: "Çok mutluyum ve gururluyum" -"İtalyan ortaklarımız ile uzun yıllardır karşılıklı güvene dayanan bir işbirliğimiz var"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, geçen yıl layık görüldüğü Uluslararası Leonardo Ödülü'nü, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun elinden aldı.
     İtalya'da 1995 yılından bu yana İtalyan Leonardo Kalite Komitesi tarafından düzenlenen ödüllerin 2012 yılı sahipleri, Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de yapılan törenle ödüllerini aldı.
     İtalya'nın iş, sanat, siyaset dünyasının buluştuğu, "İtalyan ekonomi dünyasının Oscarı" olarak nitelendirilen ödül töreninde, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilere kültürel ve ekonomik anlamda yaptığı katkı dolayısıyla layık görüldüğü Uluslararası Leonardo Ödülü'nü, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, İtalya Kalkınma ve Altyapı Bakanı Corrado Passera ile Leonardo Kalite Komitesi Başkanı Luisa Todini'nin elinden aldı.
     Mustafa Koç ödülünü aldıktan sonra cumhurbaşkanlığı sarayının çıkışında Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Çok mutluyum ve gururluyum, hem Türkiye için hem topluluk için hem de şahsım adına. Bu ilişkinin de daha da iyi yerlere gideceğini, Türkiye-İtalya arasında katkımızın devam edeceğini ümit ediyorum. Çok önemli bir ödül olduğundan mutluluğumuz biraz daha arttı" dedi.
     Ödül töreninde ayrıca, Genova Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Volkan Kumkum da, ekip arkadaşlarıyla beraber, "Leonardo İtalyan Kalite Komitesi"nce "Elektrik sevk sistemli yelkenli" projesi ile dizayn ödülüne layık görüldü. Kumkum ve arkadaşları ödüllerini İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan aldı.
     Törenden sonra görüşleri sorulan Türk öğrenci Kumkum, "Klasik sevk sistemli bir yatın elektrikle gitmesini öngören bir proje. 3 arkadaşla beraber katıldık. Ben grubun mühendisiydim. 3 aylık bir çalışma oldu. Kazandığımız için mutluyuz" diye konuştu.
     İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, ödül töreninde yaptığı konuşmada özellikle ödül alan gençleri tebrik ettiğini belirterek, seçim arifesinde olan ülkesinde siyasilerin seçimi geçirdikten sonra ülkenin gerçek sorunlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi.
    
     -Mustafa V. Koç: "Birlikte yarattığımız başarı hikayeleri dünyaya örnek teşkil ediyor"-
    
     Bu arada Koç Holding tarafından yapılan açıklamada da İtalya'nın tüm dünyadaki tanıtımına ve güçlenmesine önemli katkıları bulunan İtalyan ve yabancı iş adamlarına ve girişimcilere verilen Leonardo Ödüllerinin sahiplerini bulduğu belirtilerek, "İtalya Cumhurbaşkanlığı'nın Roma-daki Quirinale Sarayı'nda düzenlenen tören, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun ev sahipliğinde, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Corrado Passera, İtalya iş dünyası örgütü Confindustria Başkanı Giorgio Squinzi, İtalya Dış Ticareti Geliştirme Ajansı Başkanı Riccardo M. Monti, Leonardo Ödül Komitesi Başkanı Luisa Todini ve dünyanın dört bir yanından iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti" denildi.
     Leonardo Ödül Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Leonardo Ödülleri'nin 1993 yılında Senatör Sergio Pininfarina ve Senatör Gianni Agnelli-nin girişimleri ile İtalyan iş dünyası örgütü Confindustria-nın önderliğinde kurulduğuna dikkatin çekildiği dile getirilen açıklamada, İtalyan kalitesini tüm dünyaya tanıtmayı ve yaymayı amaç edinen Leonardo Ödülleri'nin komitesinde İtalya Başbakanı, Dışişleri Bakanı, Ekonomik Kalkınma Bakanı ve Kültür Bakanı da dahil olmak üzere 148 üyenin bulunduğuna vurgu yapıldı.
     Açıklamaya göre, Leonardo Ödül Komitesi adına yapılan açıklamada, Leonardo Ödülleri'nin bir parçası olan Uluslararası Leonardo Ödülü'nün, İtalya ile ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesine ve güçlenmesine özel katkıları olan yabancı kişilere verildiğinin altı çizilerek, "Bu yıl ödülü Türk iş adamı Mustafa V. Koç kazanmıştır. Sayın Koç, Türkiye'nin en önemli sanayi grubunun başkanı ve Türkiye'deki en büyük İtalyan yatırımlarında stratejik bir ortaktır" denildi. Komite adına ödülün gerekçesinin açıklamasında ise, Mustafa V. Koç'un Türkiye ile İtalya arasındaki ekonomik ve ticari bağların güçlendirilmesine yönelik uzun yıllardır süren eşsiz katkılarına dikkat çekilirken, Koç Topluluğu'nun Fiat ve TOFAŞ, Yapı Kredi ve UniCredit, CNH ve Türk Traktör ortaklıkları ile Türkiye'deki en büyük İtalyan yatırımlarının en önemli partneri olduğu vurgulandı.
     İlk kez bir Türk'e verilen ödülünü İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun elinden alan Mustafa Koç ise Fiat ve Tofaş, Yapı Kredi ve UniCredit, CNH ve Türk Traktör ortaklıklarının her şeyden önce karşılıklı güven ve dostluk üzerine kurulu olduğunu vurguladı.
     İtalyan ortakları ile uzun yıllardır karşılıklı güvene dayanan bir işbirliklerinin bulunduğunu dile getiren Koç, "Uzun yıllardır İtalya hükümetinin de eşsiz destekleri ile İtalyan ortaklı şirketlerimiz karşılıklı büyük başarılara imza atmaktadır. Birlikte yarattığımız başarı hikayelerinin bugün dünyaya örnek teşkil eden konuma gelmesi şüphesiz bizleri gururlandırmaktadır" dedi.
     Ödül Komitesi'nden yapılan açıklamada, 2012 Leonardo Ödülleri'ni kazanan isimler ise şöyle sıralandı:
     Uluslararası Leonardo Ödülü, Türk iş adamı Mustafa V. Koç,
     Leonardo Ödülü, Piaggio Grubun Başkanı ve Genel Müdürü Roberto Colaninno
     Leonardo İtalyan Kalite Ödülü, Adler Plastic, Artemide, Cremonini, Pomellato ve Prysmian,
     Kariyer Ödülü, Dante Ferretti ve Francesca Lo Schiavo,
     Leonardo Yeni Girişimci Özel Ödülü, Silicon Biosystems.
    
     -Leonardo Komitesi-
    
     Açıklamaya göre, İtalyan Kalite Komitesi olarak da bilinen Leonardo Komitesi (Comitato Leonardo) 1993 yılında Sergio Pininfarina ve Gianni Agnelli'nin ortak girişimleri ile İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü ve İtalyan Sanayicileri Derneği'nin işbirliğiyle oluşturuldu. Şu anda bünyesinde girişimciler, siyasiler, bilim adamları ve kültür elçilerinin de bulunduğu 148 üyesi bulunan Leonardo Komitesi'nin amacı "Farklılıkların, tasarımın, kalitenin ve yenilikçiliğin sentezinden oluşan eşsiz İtalyan hayat tarzı ve ürünlerinin kıymetini gerçek rekabet avantajları ile yurt dışı ile buluşturmaktır" şeklinde açıklanıyor.
     Leonardo adı ise, "İtalyan kültürünün başarısını ve insanoğlunun kabiliyetini karakterize eden bilim ve teknoloji arasındaki büyülü simyayı yaymak" olarak niteleniyor. Leonardo Komitesi'nin üyeleri arasında Başbakan, Dışişleri Bakanı, Ekonomik Kalkınma Bakanı ve Kültür Bakanı da bulunuyor. Öte yandan Leonardo Komitesi'nin, Uluslararası Leonardo Ödülü dışında Leonardo Kalite Ödülü, Leonardo İtalyan Kalite Ödülü, Leonardo Kariyer Ödülü ve Leonardo Yeni Girişimci Özel Ödülü de bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 73 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir