MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Atılgan: -"Üretimde ve satış sonrasında yerli parça kulanım…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Atılgan:
  -"Üretimde ve satış sonrasında yerli parça kulanım…

MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Atılgan: -"Üretimde ve satış sonrasında yerli parça kulanım oranının artırılması konusunda, destek ve yönlendirmelerin olması şart" -"Yan sanayi firmalarına, kaynaklara ulaşma ve kredi bulma konusunda kolaylık sağlanmasını bekliyoruz"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Salih Sami Atılgan, "Üretimde ve satış sonrasında yerli parça kulanım oranının artırılması konusunda, destek ve yönlendirmelerin olması şart" dedi.
     Atılgan, MÜSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen Otomotiv Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı'nda, yaşanan krizlere rağmen otomotiv sektörünün yatırımlara ve ihracat artışına devam ettiğini, ihracat ve istihdamda lider duruma geldiğini söyledi.
     Sektörün diğer sektörlere de yüksek katma değer sağladığını ifade eden Atılgan, "Türkiye mevcut yatırımlarını koruyup yeni projeleri ülkeye çekerken bir yandan da doğrudan büyük yatırımların ülkeye gelmesini sağlamaktadır. Ülkemiz 2023 vizyonu kapsamında 75 milyar dolar ihracat hedefi için sanayinin bugünkü durumunun 4 katına gelmesi gerekir. Bu büyüme, yeni yatırımlar ve buna uygun altyapıyla mümkündür" diye konuştu.
    
     -Otomotiv yan sanayinin sorunları-
    
     Atılgan, yan sanayinin, özellikle Çin malı kalitesiz ve ucuz parçaların Türkiye'ye kontrolsüz girişinden rahatsız olduğunu, bunun engellenmesi gerektiğini savundu.
     Enerji maliyetlerindeki artışların yan sanayi firmalarının belini büktüğünü belirten Atılgan, şunları kaydetti:
     "Üretimde ve satış sonrasında yerli parça kulanım oranının artırılması konusunda, destek ve yönlendirmelerin olması şart. Global tedarik yaklaşımı, yerli yan sanayi isletmelerini bu firmaların taşeron firması haline getiriyor. Buna imkan vermemek lazım. Orijinal yedek parçaların Türkiye'den AB ülkelerine ihracatında ortaya konan tarife dışı engeller ortadan kaldırılmalıdır. Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında mallar karşılıklı olarak serbest dolaşıma açık olmalıdır. Bu konuda AB lehine uygulamalara kayıtsız kalınmamalıdır. Yan sanayi firmalarına, kaynaklara ulaşma ve kredi bulma konusunda kolaylık sağlanmasını bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir