MÜSİAD Gıda Tarım Sektör Kurulu Başkanı Albayrak: -"Kötü örnekler, gıda takviyelerini yok etmek…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Gıda Tarım Sektör Kurulu Başkanı Albayrak:
  -"Kötü örnekler, gıda takviyelerini yok etmek…

MÜSİAD Gıda Tarım Sektör Kurulu Başkanı Albayrak: -"Kötü örnekler, gıda takviyelerini yok etmek için gerekçelendirilemez" -"Gıda takviye üretimine iyi örnek oluşturan firmalar da var. Bu firmalar, üretim kalitesi bakımından Türkiye'deki ilaç firmalarının çoğunun 10 yıl önceki halinden daha iyi durumda"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gıda Tarım Sektör Kurulu Başkanı İsa Albayrak,"Kötü örnekler, gıda takviyelerini yok etmek için gerekçelendirilemez" dedi.
     MÜSİAD Gıda Tarım Sektör Kurulu tarafından düzenlenen panele, İsa Albayrak, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Zeybek, MÜSİAD Gıda Komitesi eski Başkanı Yunus Aksu, Gıda Takviyeleri Gıda Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz ve Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek katıldı.
     MÜSİAD Gıda Tarım Sektör Kurulu Başkanı İsa Albayrak, yaptığı açıklamada, gıda takviyelerinin, sanayileşmenin getirdiği kirlenme ve ilaç sektöründeki aşırı sentetikleşmeye karşı doğduğunu ve kimyadaki bu gelişmelerin sonucunun bir ürünü olduğunu belirterek, "Kötü örnekler, gıda takviyelerini yok etmek için gerekçelendirilemez. Yeterli bilgi sahibi olunmadan sektörü kökten yok etme politikası güdülmesi yanlış. Şu anda gıda takviye üretimine iyi örnek oluşturan firmalar da var. Bu firmalar, üretim kalitesi bakımından Türkiye'deki ilaç firmalarının çoğunun 10 yıl önceki halinden daha iyi durumda" ifadelerini kullandı.
     Albayrak, ilaç sektörünün koruyucu hekimlik ve gıda takviyelerini kabullenmediğini, kısa vadede koruyucu hekimlik yeterli desteği bulamadığı taktirde kanser ve kalp-damar hastalıklarının maliyetinin karşılanamaz seviyeye ulaşacağını öne sürdü.
     MÜSİAD Gıda Komitesi eski Başkanı Yunus Aksu da Sağlık Bakanlığı'nın gıda takviyelerindeki tutumunun, denetleme sorunundan kaynaklanmadığını belirterek, "Esasında sektör çok yeni. Kamu ise sektörün ve gelişmenin gerisinde. Dolayısıyla neyle karşılaşacağını bilmiyor. Türkiye'de düne kadar damacanalar konusu çıkana kadar içtiğimiz suyun ne olduğu biliniyor muydu- Bu suları aynı zamanda Sağlık Bakanlığı denetlemiyor muydu- Bizce asıl olan denetimi ya da ruhsatlamayı kimin yaptığı değil, hangi kriterlere göre yaptığı önemlidir" ifadelerini kullandı.
     Aksu, ayrıca sektöre büyük firmaların girmemiş olmasının da seviyenin gelişiminde gecikme sebebi olarak kabul edilebileceğini kaydetti.
    
     -"İlaçların yüzde 75'i sentetik içerikli"-
    
     Toplantıda konuşan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Başkanı Prof. Dr. Ulvi Zeybek, toplumların zenginleştikçe doğal ilaçlara yöneldiğini ve sentetik ilaçlardan uzaklaştığını belirtti.
     Günümüzde üretilen ilaçların yüzde 75'inin sentetik içerikli olduğunu, Avrupa'da bitkisel ilaçların artık ileri teknoloji ile üretildiğini, sentetik ilaçların yan etkilerinin çok olmasından dolayı bitkiselin tercih edildiğini ifade eden Zeybek, "Sentetik ilaca karşı değiliz. Ama bitkisel ilaçlar da olmalı. Bitkisel ilaçları da sentetik ilaç gibi değerlendirilmeliyiz. Bu şekilde bilimsel olarak yaklaşılmalıdır. Böylelikle biz de bu işi daha ciddi yapmış olacak ve ciddiye alınmış olacağız" dedi.
     Zeybek, bitkisel ürünlerin, ilaçların ciddiye alınması için eczanelerden satılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Tüm bitkisel ürünleri eczaneye çekmeliyiz. Bunların fitofarmasötik olduğunu vurgulamalıyız. Kutuya bakıldığında bir Sağlık Bakanlığı onayı görmek ayrıca güven verici bir durumdur. Dozajı, miligramı ve etkisinin yazılması bitkisel ilaca güveni ve yönelimi arttıracaktır.
     Bir bitkinin botanik tanımı da önemli. Bitkiyi yalın halde ele alamazsınız. Yüzlerce türü olan bitkiler var. Topladığınız kekik hangi kekik, bunu bilmek zorundasınız, kekik adıyla bilinen birçok bitki var ve bunların içerikleri farklıdır."
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir