MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: (2)…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı
  -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: (2)…

MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: (2) -"Bu ülkede insanlar Maliye Bakanı'nın kim olduğunu bilmez ama IMF'nin Türkiye Masası Şefi'nin adını herkes bilirdi" -"Yani şöyle ifade edeyim, IMF'nin Türkiye'ye tayin ettiği Borç Komiseri'ne gösterilen alaka, herhalde son zamanlarda bir Drogba'ya gösterilmiştir havalimanında"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, eskiden bu ülkede insanların Maliye Bakanı'nın kim olduğunu bilmediğini ama IMF'nin Türkiye Masası Şefi'nin adını herkesin bildiğini belirterek, "Yani şöyle ifade edeyim, IMF'nin Türkiye'ye tayin ettiği Borç Komiseri'ne gösterilen alaka, herhalde son zamanlarda bir Drogba'ya gösterilmiştir havalimanında" dedi.
     Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu'nun 10. Genişletilmiş İstişare Programı'nda konuşan Kılıç, hayatın artık teknoloji ve bilgi çağında hızlı dönüşümlere ve değişimlere maruz kaldığını söyledi.
     Geçmişte 100 yılda yaşanan değişimlerin şimdi 10 yılda, 1 yılda; hatta bir ayda, bir saatte yaşanır hale geldiğini kaydeden Kılıç, bundan dolayı bugün kaybedilen 1 dakikanın geçmişte belki de bir asra bedel değeri olduğunu dile getirdi.
     Yakın zamana kadar Türk insanının moralsiz, bıkkın ve yılgın olduğunu anımsatan Kılıç, bu nedenle Avrupa ile Türkiye arasındaki zaman farkının 100 yıl olarak konumlandırıldığını ifade etti.
     Avrupa 100 yıl dursa, Türkiye 100 yıl kan ter içinde çalışsa bile bu mesafenin kapatılamayacağı yorumlarının yapıldığını vurgulayan Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Ama geldiğimiz nokta itibariyle 100 yıl kavramı artık geçen yüzyılda kaldı. Bu yüzyılda bu fark, iddia ile söylüyorum, 10 yıla kadar geriledi. Bir 10 yıl sonra bu farkın kapandığını sizlerle birlikte göreceğiz. Genç nüfus kaynağımız var. Bizim de yerel zenginlik kaynaklarımız var. Bazıları petrolün, doğalgazın üzerinde yatarak kazanıyor. Biz petrolü, doğalgazı, en azından bilinen rezervleri olmayan bir coğrafyada yatarak, durarak, uyuyarak değil; çok çalışarak, üreterek, malları ve hizmetleri yeri geldiğinde üreticisi, yeri geldiğinde pazarı ve pazarlayıcısı olarak büyük kazanımlar elde etmeye devam ediyoruz. Siz bundan çok daha fazlasını yapacaksınız. Gerek MÜSİAD'da, gerek MÜSİAD Gençlik Kurulları'nda, gerekse MÜSİAD Gençlik Kuruları'nda yetişip diğer insan kaynakları ihtiyacı duyacağımız alanlarda yeni vazifelere yelken açtığınız zamanlarda, çok daha fazlasını yapacaksınız. Ülkemizle gurur duymanız lazım."
    
     -"İstanbul vaatlerini değil, icraatlarını ortaya koyuyor"-
    
     Bakan Kılıç, 2005'te Türkiye'nin ortalama büyüme hızının yüzde 5,2 olduğunu, ancak aynı dönemde Avrupa ekonomilerinde ciddi daralmalar yaşandığını söyledi.
     Türkiye'nin ihracatının 36 milyar dolardan 152 milyar dolara çıktığını aktaran Kılıç, 2020 İstanbul olimpiyatlarına aday olduklarını, her ülkenin vaatlerini ortaya koyduğunu, İstanbul'un ise vaatlerini değil icraatlarını ortaya koyduğunu dile getirdi.
     Türkiye'nin eski yıllarda 3. havalimanı, 3. köprü ve tüp geçit gibi yapıların yapımını 10 yıllık bir zaman dilimi içerisine sığdıramayacağını vurgulayan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bir olimpiyat stadyumu var İstanbul'da, bugün hala başkanı olduğum İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık Düzenleme Kurulu tarafından 12 yıl önce inşaatı tamamlanan İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun hazine garantili kredilerinin taksitlerini ödemeye devam ediyoruz. Yani onun da borcunu biz ödüyoruz. Nereden nereye geldik. Ama daha fazlasını yapabilmek için sizin enerjinize ihtiyacımız var. Bir eşiği aştık biz, şimdi sizin bu zıplama tahtası üzerinden çok daha büyük bir eşiğin üzerine atlamanız lazım. Ülkemizin IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu vardı. Bu ülkede insanlar Maliye Bakanı'nın kim olduğunu bilmez ama IMF'nin Türkiye Masası Şefi'nin adını herkes bilirdi. IMF'nin Türkiye Masası Şefi havaalanında kalabalık bir grup tarafından karşılanır; yani şöyle ifade edeyim, IMF'nin Türkiye'ye tayin ettiği Borç Komiseri'ne gösterilen alaka, herhalde son zamanlarda bir Drogba'ya gösterilmiştir havalimanında."
    
     -"Çek balansı iyi yapmak gerekir"-
    
     Bakan Kılıç, gaz ve frenin yan yana olduğunu anımsatarak, "Çek balansı iyi yapmak gerekir" dedi.
     IMF'ye borcu 23,5 milyar dolar ile devraldıklarını, bugünse 5 milyar dolar para verecek duruma geldiklerini anımsatan Kılıç, son yıllarda Türkiye'de sermayenin dağılımının da değiştiğini ifade etti.
     Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2001 yılında 3, 2002 yılında ise 4 tesis ihale ettiğini hatırlatan Kılıç, bu rakamlara bakılarak Türkiye'nin nasıl bir hamle yaptığının anlaşılabileceğini söyledi.
     Şu anda sadece Spor Genel Müdürlüğü tarafından inşaatına devam ettikleri tesislerin sayısının 718 olduğu bilgisini veren Kılıç, 25 stadyum yaptıklarını, bunların 25-33 bin seyirci kapasiteli stadyumlar olduğunu dile getirdi.
     2013 yılında 718 tesis, 25 stadyum ve 149 spor salonu yapacaklarını anımsatan Kılıç, 32 ilde kapalı yüzme havuzu olmadığını, bu yüzden 40 tane olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu, 155 gençlik merkezi, 250 futbol sahası, 13 atletizm stadyumu, 15 sporcu fabrikası, 5 buz pateni sarayı, çok sayıda jimnastik salonu ile çok sayıda tenis kortu inşa ettiklerini kaydetti.
     Zamanın önemine değinen Kılıç, katılımcılara 1 dakikalarını bile boşa harcamamaları çağrısında bulundu.
     Vazife alındığı için hayıflanılmaması gerektiğini vurgulayan Kılıç, bilakis vazife alamayanların yerine de çalışmak mecburiyetinde olunması gerektiğini ifade etti.
     Konuşmalardan sonra MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Abdulsamet Temel, Bakan Kılıç'a plaket takdim etti. Ardından Bakan Kılıç da görevi devreden Temel'e MÜSİAD tarafından hazırlanan hediyeleri verdi.
     Program, Bakan Kılıç'ın Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerine plaket takdimi ile sona erdi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir