MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Toplantısı -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç:…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Toplantısı
  -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç:…

MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Toplantısı -Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: (1) -"Türkiye son 10 yılda yakaladığı dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla üretti. Bundan sonraki 10 yıllarda da yine aynı şekilde daha büyük ve takdire şayan yepyeni başarı hikayeleri yazacak"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin son 10 yılda yakaladığı dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla ürettiğini ve bundan sonraki 10 yıllarda da yine aynı şekilde daha büyük ve takdire şayan yepyeni başarı hikayeleri yazacağını söyledi.
     Bakan Kılıç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu'nun 10. Genişletilmiş İstişare Toplantısı'na katıldı.
     MÜSİAD'ın 20 yılı aşan varlığıyla zor koşullara rağmen Anadolu insanının sesi olduğunu belirten Kılıç, bugün koşullar daha kolay olsa da MÜSİAD'ın yükünün de ağırlaştığını, çünkü işlerin büyüdüğünü ifade etti.
     MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanlığı'ndaki bayrak değişimine değinen Kılıç, parti tüzüklerinde de 3 dönem seçilme kriteri bulunduğunu ama siyasetin emeklisi değil emekçisi olunabileceğini ve emek vermeye devam edeceklerini kaydetti.
     MÜSİAD'ın Gençlik Kurulu oluşumunun çok doğru bir fikir olduğunu vurgulayan Kılıç, "Ortaya çıkan eser apaçık meydanda. MÜSİAD'ın yaşaması için gereken esasında bu gençlik kurulları. Türkiye'de hangi kurum ihdas edilirse edilsin yaşaması ve devamlılık taşıması için mutlaka genç enerji kaynaklarına ihtiyacı var" dedi.
     Bugün gerçekleştirdikleri İstanbul 2020 Olimpiyat adaylık toplantısını hatırlatan Kılıç, olimpiyatlar bir ülkeye verilirken bile o ülkenin genç nüfus potansiyelinin ne olduğunun ve nüfus grafiklerinin nereden gelip nereye gittiğinin bir numaralı kriter olduğuna işaret etti.
    
     -"Geldiğimiz yeri yeterli bulduğumuz zaman kocama başlar"-
    
     Genç MÜSİAD'ın yeterli bir güce ve büyük bir yapıya ulaştığını kaydeden Kılıç, "Ama 'Durmak yok' kriterine göre bu yolda yürümeye devam etmemiz lazım. Geldiğimiz yeri yeterli bulduğumuz zaman kocama başlar. Başbakanımızın 'en az 3 çocuk' tavsiyesinde bile bu var" dedi.
     Kılıç, "Durduğumuzda, artık iş yapamaz hale geldiğimizde ve 'Bırakıp gitse de biz de kendi yolumuzu tayin etsek' denilecek bir vasata erişildiğinde bırakmanın bir anlamı yok. Ayaktayken, koşuyorken, çalışıyorken bırakmayı bilmek lazım. Onun için de bırakma zamanı gelinceye kadar bilfiil çalışmaya, koşturmaya devam etmek lazım" diye konuştu.
     MÜSİAD Gençlik Kurulları'nın sadece MÜSİAD'ın ana kademelerine değil aynı zamanda Türkiye'deki başka sivil toplum ve meslek örgütlerinin, başka ekonomik ve siyasi birliklerin insan kaynağı ihtiyacına da cevap vermesi gerektiğini belirten Kılıç, Gençlik Kurulu üyelerine, ana haritayı kaybetmemek kaydıyla Türkiye'nin değişik katmanlarındaki insan ihtiyacına her zaman ve her zeminde cevap vermeye hazır olmaları tavsiyesinde bulundu.
    
     -"Türkiye son 10 yıldaki dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla üretti"-
    
     "Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler" sözünü hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:
     "10 yıldır ekonomiden siyasete, dış politikadan eğitime, gençlik politikalarından sağlığa her alanda Türkiye'yi yönetenler olarak denizin içindeyiz ama denizin büyüklüğünün, içerdiği nimetlerin tam manasıyla idrakinde değiliz. Ama bizim dışımızdan bize bakıp Türkiye'nin 10 yıl evvelki fotoğrafıyla şimdiki fotoğrafına odaklananlar tabloyu bizden çok daha iyi analiz edebiliyor.
     İstanbul'un 2020 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliğine adaylığı için düzenlediğimiz toplantıda sponsor firma yetkililerinden biri, 10 yılda Türkiye ile birlikte büyük kazanımlar elde ettiklerini ve Türkiye için o kazanımları seferber etmenin boyunlarının borcu olduğunu ifade etti. Bir diğeri de şunu söyledi; 'Yakın zaman önce Çin'deydim. Türkiye'den geldiğim öğrenildiği anda değişik milletlerden iş adamları, sanayiciler, sermaye sahipleri etrafımıza kümelendi. Ekonomimizden siyasetimize varıncaya kadar Türkiye ile ilgili merak ettiklerini sordular. Biz 10 yıl öncesinde bu sorulara değil, IMF'nin ödeme planlarına ne şekilde karşılık vereceğimiz yönünde sorulara muhatap olan iş adamlarıydık'. Bu fotoğrafı görebilmek lazım."
     Kılıç, Türkiye'nin son 10 yılda yakaladığı bu dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla ürettiğini ve bundan sonraki 10 yıllarda da yine aynı şekilde daha büyük ve takdire şayan yepyeni başarı hikayeleri yazabileceğini ifade ederek, "Sizler buna muktedir olacaksınız. Bugün Türkiye'yi yönetenlerin eğitiminden, donanımından, dünya bilgisi ve görgüsünden çağınız ve yaşınız gereği siz çok daha iyi eğitimleri alan, çok daha fazla sayıda ülke gören, çok daha fazla deneyimler edinen yepyeni bir kuşaksınız" dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 241 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir