MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı -MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak:…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı
  -MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak:…

MÜSİAD Gençlik Kurulu 10. Genişletilmiş İstişare Programı -MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak: -"Genç işsizlik oranı 2002 yılında yüzde 19,2 idi, bugün yüzde 18,8. Gençlerimiz arasındaki işsizliği azaltacak tedbirleri almakta yeterli olamadık" -"Ülkemizde çalışan nüfusun okulda geçirdiği süre ortalama 6,5 yıldır. Bu süre OECD ülkelerinde ise ortalama 11 yıldır. Bu önemli bir sorundur"

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, genç işsizlik oranının 2002 yılında yüzde 19,2 iken, bugün yüzde 18,8 olduğunu belirterek, "Gençler arasındaki işsizliği azaltacak tedbirleri almakta yeterli olamadık" dedi.
     MÜSİAD Gençlik Kurulu'nun 10. Genişletilmiş İstişare Programı'nda konuşan Olpak, 2002 yılında MÜSİAD Gençlik Kurulu kurulurken, Türkiye'nin önemli bir dönüm noktasından geçtiğini söyledi.
     Bir yıl öncesinde, Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birinin yaşandığını, akabinde siyasi depremlerin ardardına geldiğini anımsatan Olpak, "GSYİH'nın yüzde 11'i bütçe açığı, yüzde 74'ü kamu borç stokundan oluşuyordu. Kişi başına düşen milli gelir 3 bin 500 dolar, net asgari ücret 184 lira ve enflasyon yüzde 30'du" diye konuştu.
     Bu alanlarda kaydedilen ilerlemelerin, Cumhuriyet tarihinin en önemli kazanımları arasına girdiğini kaydeden Olpak, ancak bazı noktalarda hala iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu, örneğin genç işsizlik oranının 2002 yılında yüzde 19,2 iken, bugün yüzde 18,8 olduğunu, gençler arasındaki işsizliği azaltacak tedbirleri almakta yeterli olamadıklarını ifade etti.
     Gençler işsizse, ya ekonomik büyümenin yetersiz kaldığının ya da genç iş gücü niteliğinde eksiklikler olduğunun altını çizen Olpak, sözlerine şöyle devam etti:
     "2002'den bu yana her yıl ortalama yüzde 5,5 büyüdüğümüze göre, genç iş gücümüzün niteliğine odaklanmakta fayda görüyorum. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; ülkemizde çalışan nüfusun okulda geçirdiği süre ortalama 6,5 yıldır. Bu süre OECD ülkelerinde ise ortalama 11 yıldır. Bu önemli bir sorundur.
     Bununla ilgili iki konuyu da önemli buluyorum; birincisi, mesleki gelişim ve hayat boyu öğrenmeyi esas kılmak, ikincisi, genç girişimciliği özendirmek. Gençlik Kurulumuz bu iki alanda da çok güzel projelere imza atmaya devam ediyor. Ben, 10 yılını tamamlamış bir oluşuma, gelecek 10 yıl için bir öneride bulunmak istiyorum. Her ne yaparsanız yapın, hangi projeyi ortaya koyarsanız koyun, ölçeğinizi büyütün. Yerel ve ulusal boyutun yanı sıra, uluslararası boyutunu da güçlendirin."
    
     -Kıymetli mücevherlerle dolu bir girişimcilik hazinesi...-
    
     Olpak, MÜSİAD Gençlik Kurulu'nu bir girişimcilik pınarı, kıymetli mücevherlerle dolu bir girişimcilik hazinesi gibi gördüklerini belirterek, "Köklerin bilgeliği, paylaşımın bereketi üzerine kurulmuş olan MÜSİAD'da girişimciliğe başlamaksa, özel bir ayrıcalıktır" dedi.
     Gençlik Kurulu'nun, yoluna 6. başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile devam edeceğini aktaran Olpak, MÜSİAD'da görevi bırakmanın hiçbir zaman bir ayrılık olarak görülmediğini, hizmete hep devam edildiğini, ancak yenilenme ve tazelenmenin de bu kurumun gelişmesi açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.
     Bu arada yapılan seçimle MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Abdulsamet Temel, koltuğunu Faruk Akbal'a bıraktı.
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir