MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu İstişare Toplantısı -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu İstişare Toplantısı
  -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:…

MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu İstişare Toplantısı -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu: "En önemli meselelerimizden biri yenilenebilir enerji kaynaklarını sistemimize entegre etme çabasıdır" -"Türkiye enerji açısından çok kritik bir noktadan dünyadaki ekonomik dar boğaz sebebi ile kurtuldu"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "En önemli meselelerimizden biri yenilenebilir enerji kaynaklarını sistemimize entegre etme çabasıdır" dedi.
     Soylu, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şubesi'nce Erdoba Elegance Oteli'nde düzenlenen Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dünyanın 21 ve 22'inci yüzyılın şekilleneceği yepyeni bir dönüşüm içerisinde olduğunu, Türkiye ve dünyanın geleceğiyle ilgili birçok meselenin şekilleneceğini söyledi.
     Bugün üretilen yeni teknolojilerin tamamının enerjiye ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğunu ifade eden Soylu, "1940'larda icat edilen bilgisayar, bugün dünyada yepyeni bir dönemin önünü açmıştır. Dün evimizde bilgisayar yoktu. Milli Eğitim Bakanlığı'nca bir milyon öğrenciye bilgisayar dağıtıldı. Yarın Fatih Projesi ile 1,4 milyar civarında maliyetle evlatlarımıza bilgisayar dağıtılacak. Dün daha az yoğun bakım ünitemiz vardı. Bugün 10 bin yoğun bakım ünitemiz var. Dün daha az hastanemiz vardı, bugün daha fazla... Dolayısıyla daha fazla enerjiye ihtiyacımız var" dedi.
    
     -"Rusya gazımızı kesemez"-
    
     Avrupa'nın bugün yüzde 60 oranında doğalgaz ithal ederek bağımlı olduğunu, 2035 yılında ise yüzde 90 oranında doğalgaz ithal ederek bağımlılığının süreceğine işaret eden Soylu, Türkiye'nin bu konuda önemli bir stratejiye sahip olduğunu belirtti.
     Süleyman Soylu, Türkiye'nin bütün bu süreç içerisinde dünyanın en etkili jeostratejik bölgesinde bulunduğuna ve dünyanın en güvenli geçişi sağlayabilecek enerji yollarının göbeğinde olduğuna dikkati çekerek şöyle dedi:
     "Hani diyorlar ya, 'Rusya gazımızı keserse ne oluruz-. Rusya gazımızı kesemez. Böyle bir şey ile karşı karşıya kalamayız. Ama biz elbette ki İran ve Rusya gazının sadece beklentisinde olan bir ülke olamayız. Almanya'da toplam enerji üretiminin yüzde 50'si yenilenebilir enerjiden üretiliyor. Oysa bizim kullanabileceğimiz güneş, buradan elde edebileceğimiz enerji özellikle güneşe hasret yaşayan Almanya ve Avrupa'nın kullanabileceği enerjiden çok daha fazladır. 2008 Ağustos ayında ABD'de başlayan ve daha sonra Avrupa'yı ve bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomi ve sanayide küçülmeyi beraberinde getirdi. Türkiye enerji açısından çok kritik bir noktadan dünyadaki ekonomik darboğaz sebebi ile kurtuldu. Ülke geliştikçe ülke büyüme trendini sürdürülebilir kıldıkça dünya geliştikçe ve büyüdükçe enerjiye olan ihtiyaç sürekli artacak ve devam edecektir."
    
     -"Türkiye güneş enerjisini ıskalamamalıdır"-
    
     "En önemli meselelerimizden biri yenilenebilir enerji kaynaklarını sistemimize entegre etme çabasıdır" diyen Soylu, Türkiye'nin enerjiye yaklaşık 60 milyar dolara yakın para ödediğini söyledi. Soylu, Türkiye ile Avrupa ülkelerinin ve enerjiyi üretmeyen ülkelerin böyle bir bağımlılığının söz konusu olduğunu ifade ederek, rüzgardan suya ve her evde olabilecek güneş panellerinin temel enerji sistemimize entegre edebilmesi halinde büyük ilerleme kaydedileceğini belirtti.
     Süleyman Soylu, "Türkiye 2023 hatta 2071 hedeflerinde Mısır'a, Suriye'ye, Azerbaycan'a, Libya'ya, Yemen'e İslam ve demokrasiyi bütünleştirebilecek, demokrasiye adım atabilecek, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatta model ülke olarak görebilecek bütün ülkelere daha iyi örnek olabilme şansına sahip. Türkiye güneş enerjisini ıskalamamalıdır" diye konuştu.
    
     -"Türkiye enerjide Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi"-
    
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Çevre Yönetimi Daire Başkanı Murat Hardalaç ise, Türkiye'nin enerjide Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduğunu, ithalata bağımlılığın 2010 yılında yüzde 71,5, 2011'de yüzde 72,4, 1990 yılından bu yana ortalama yıllık elektrik talebinde artışın yüzde 4,6 olduğunu belirterek, 2020 yılına kadar öngörülen ortalama yıllık elektrik talep artışının yüzde 6,7, 2012 yılının ilk 3 ayında elektrik talep artışının yüzde 10,4, 2023 yılına kadar ihtiyaç duyulan yatırım miktarının ise 120 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.
     Hardalaç, Türkiye'nin dünyanın 7'nci büyük kömür ve 8'inci büyük doğalgaz imalatçısı olduğunu, petrol imalatçısı ilk 25 ülke arasında da yer aldığını sözlerine ekledi.
     MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, Türkiye'nin en çok güneşten istifa eden şehirlerinden birinin Mardin olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin önemli oranda güneş enerjisine sahip olduğunu söyledi.
     Albayrak, su ile ilgili çalışmaların olduğunu ancak bunun bir yerde biteceğini, jeotermal ile ilgili çalışmaların da yeni olduğuna dikkati çekerek, "En önemli kaynak güneştir. Tam bir bakir alan olarak önümüzde durmaktadır. Bunu iyi değerlendirmeliyiz" dedi.
     MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ali Dündar da, Mardin'in kullanılabilir ciddi bir güneş enerjisine sahip olduğunu ve bu enerjiyi kullanabilmeyi amaçladıklarını ifade ederek, dağları güneş panelleri ile donatmayı istediklerini söyledi.
     MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak başkanlığında düzenlenen oturumda, Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen, "Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi ve Yatırımları", Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İşcan, "Enerji Verimliliği ve Enerjinin Etkin Kullanımı", AEM Çevre Laboratuvarı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Keleş, "Geri Dönüşüm Ekonomisi ve Çevreye Katkıları", Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TEMSAN Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Toprak ise "Türkiye Enerjisi ile Alakalı Devletin Teşvik ve Yatırımları" konularında sunum yaptı.
    
    
    

Bu haberi 374 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir