MÜSİAD Başkanı Olpak AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"Hem ekonomik anlamda hem de bir takım…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Başkanı Olpak AA Finans Masası'na konuk oldu: (1)
  -"Hem ekonomik anlamda hem de bir takım…

MÜSİAD Başkanı Olpak AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"Hem ekonomik anlamda hem de bir takım standartlar anlamında kıyaslama yaptığımız AB'nin küçüldüğü bir yılda, yüzde 3'ün altında bir büyümeyi, Türkiye için pozitif değerlendiriyoruz" -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk: -"Türkiye'nin uluslararasılaşma ve dünyada etkili olma projesi, işadamlarıyla medyanın ortak çalışması olacak. Bu yüzden Şirket Haberleri projesi, işadamları ve bizim için çok önemli bir ürün."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, hem ekonomik hem de bir takım standartlar anlamında hep kıyaslama yapılan Avrupa Birliği'nin yılı küçülmeyle kapatacağını belirterek, böyle bir ortamda yüzde 3'ün altında bir büyümenin Türkiye için pozitif olduğunu söyledi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Olpak, 2012 yılının değerlendirmesine ilişkin sorulan soru üzerine, MÜSİAD olarak her yılın sonunda üyelere buna ilişkin bir anket yaptıklarını hatırlatarak, "Bu anketin sonuçlarını muhtemelen önümüzdeki hafta içinde, muhtemelen Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile yapacağımız toplantıda alacağız. Şimdi yapacağım değerlendirme onun haricindedir." dedi.
     Olpak, 2012 yılının başında hükümet tarafından açıklanan büyüme politikaları çerçevesinde, 2012 yılına bir miktar daha temkinli olarak girileceğini bildiklerini belirterek, bugün gelinen noktada, hedeflenenin biraz daha altında kalındığı bir yıl yaşandığını söyledi.
     Önce pozitif açıdan bakmak istediğini dile getiren MÜSİAD Başkanı Olpak şunları kaydetti:
     "Biz kendimizi bugüne kadar, hem ekonomik anlamda hem de bir takım standartlar anlamında hep Avrupa Birliği (AB) ile kıyaslamayı alışkanlık haline getirmiş bir milletiz. Bunu çok yanlış anlamda söylemiyorum. Bu kıyaslamayı yaptığımız AB'nin 2012 yılına baktığımızda, yaklaşık olarak 0,8 ile 1 arasında bir küçülme ile AB yılı kapatacak. Böyle bir ortamda, biz biraz yüzde 3'ün altında kalmakla birlikte hala büyüyeceğiz. Biz bunu pozitif değerlendiriyoruz."
     Olpak, 2013 ile beklentilerine ilişkin soruya ise, "Tek cümleyle değerlendirmek gerekirse, 2013 yılı 2012 yılından daha pozitif olacak" dedi.
     2012 yılındaki büyümenin yüzde 3'ün altında bir büyüme olacağını yineleyen Olpak, bu büyümeyi ağırlıklı olarak ihracatın sırtladığını, ancak iç pazara da bakılması gerektiğine işaret ederek, toplam Gayri Safi Milli Hasıla'nın içinde ihracatın payının yaklaşık 150 milyar dolar olduğunu, kalan 650 milyar doların ise diğer kalemlerden geldiğini belirtti.
     İhmal edilemeyecek bir iç pazar olduğunu dile getiren Nail Olpak, Türkiye'nin toplam büyümesiyle iç pazar büyümesini kıyasladı.
     "2009'da, en fazla daralmayı yaşadığımız yılda, Türkiye ekonomisi 4,8 küçüldü. Türkiye ekonomisinin bu kadar küçüldüğü yerde, iç pazar 8,3 küçülmüştü" diyen Olpak, şöyle devam etti:
     "Sonra ekonomi 2010 yılında 9,2 büyüdü, iç pazar 12,7 büyüyerek bir önceki yılda fazla küçülmenin açığını kapatmaya çalıştı. 2011 yılına geldiğimizde Türkiye ekonomisi 8,5 büyüdü, iç pazar 9,7 büyüdü, aradaki farkı biraz daha kapatmaya çalıştı.
     Kritik soru şurada; 2012'ye gelindiğinde yüzde 3'ler seviyesinde büyüdük. Küçülmedik, büyümenin hızı düştü. Ancak iç pazar 9,7'den muhtemelen 1-1,5 eksiye gidecek. Bizim söylemeye çalıştığımız burada... İç pazardaki bu denli hızlı küçülme içeride bir takım sıkıntılara neden oldu. Bu doğru muydu belki bunu konuşmak gerekir."
    
     -Kemal Öztürk-
    
     AA Finans Masası canlı yayınına Ankara'dan katılan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, MÜSİAD Başkanı Olpak'ın katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Finans Haberleri, Anadolu Ajansı'nın çok önemli bir projesi. Finans Masası da bizim çok önemli bir alanımız. O yüzden buraya finans sektörlerinin önemli aktörlerini çağırıyoruz. Sizler de kabul edip geldiğiniz için çok teşekkür ederiz" dedi.
     MÜSİAD Başkanı Olpak'a, işadamları ile ilgili AA'nın geliştirdiği projeler hakkında bilgiler veren Öztürk, AA'nın şu anda 5 dilde yayın yaptığına değindi.
     AA'nın 2013 yılında, şirketlerle Ortadoğu ve Balkanlar arasında bir köprü kuracağını dile getirerek, yapılan bir faaliyetin Arap medyası ve Boşnak medyasına anında ulaşacağını, Türkiye'nin uluslararasılaşma ve dünyada etkili olma projesinin, işadamlarıyla medyanın ortak bir çalışması olacağını söyleyen Öztürk, "Bu yüzden Şirket Haberleri, işadamları ve bizim için çok önemli bir ürün" dedi.
     MÜSİAD Başkanı Olpak, Öztürk'e verdiği bilgiler için teşekkür ederek, "Bu bilginin benimle sınırlı kalmaması önemli. İletişim Komisyonumuzun koordinasyonunda sektör kurullarımız var. Onlarla birlikte geniş katılımlı bir toplantı düzenleyelim ve bu bilgileri onlara da iletelim" diye karşılık verdi.
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir