MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"Enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk yarısında tek…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
  -"Enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk 
  yarısında tek…

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"Enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk yarısında tek haneli seviyede kalması yıl sonu hedeflenen enflasyona ulaşılabilmesi açısından ümit verici gözükmektedir"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk yarısında tek haneli seviyede kalması yıl sonu hedeflenen enflasyona ulaşılabilmesi açısından ümit verici gözükmektedir" dedi.
     Olpak, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı enflasyonunun, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,87 artış ile mayıs ayında yakalanan tek haneli seviyesini sürdürmesinin, beklentiler dahilinde bir gelişme gösterdiğine işaret ettiğini belirtti.
     Ayrıca, mayıs ayına benzer şekilde, aylık bazdaki yüzde 0,9 oranındaki düşüşünü yinelemesinin, enflasyonun düşüş trendinin de devamı açısından önem arz ettiğini dile getiren Olpak, şunları kaydetti:
     "Sonuç olarak, 2011 yılının Aralık ayında uzun süre sonra yeniden çift haneye çıkan enflasyonun yüzde 8 bandında gerçekleşerek yılın ilk yarısında tek haneli seviyede kalması yıl sonu hedeflenen enflasyona ulaşılabilmesi açısından ümit verici gözükmektedir. Ancak, Orta Vadeli Program hedefi olan yüzde 6,5 seviyesinde bir enflasyona ulaşılabilmesi için, özellikle 3. çeyreğin ilk aylarındaki fiyat artış hızında ciddi düşüşlerin yaşanması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.
     Öte yandan, fiyat istikrarının iyileştiğinin göstergesi olan bu verilerin, hem üretici hem de tüketici fiyatları bazında tek haneli seviyelerde kontrol altında tutuluyor olması bugün için üzerinde durulacak en önemli husustur."
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir