MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"İhracatımızın hızla artmaya devam etmesi, alternatif pazarlarda…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
  -"İhracatımızın hızla artmaya devam etmesi, alternatif 
  pazarlarda…

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"İhracatımızın hızla artmaya devam etmesi, alternatif pazarlarda yerimizi sağlamlaştırdığımıza işaret etmektedir"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "AB Bölgesi'nin ihracatımızdaki payı mayıs ayında yüzde 36,2 gibi oldukça düşük bir seviyeye gerilerken, ihracatımızın hızla artmaya devam etmesi de, alternatif pazarlarda yerimizi sağlamlaştırdığımıza işaret etmektedir" dedi.
     Olpak, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın mayıs ayında da ihracattaki artışın devam etmesi ve bir önceki yılın aynı ayına göre, artışın, yılın en yüksek artışı olan yüzde 20,3 oranında gerçekleşmesinin, Türk iş adamlarının tüm küresel durgunluğa rağmen başarısını ortaya koyması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.
     Nail Olpak, şunları kaydetti:
     "Aynı zamanda, bu dönemde, ithalatın ise yüzde 3,1 oranında azalması da, dış ticaret açığındaki aşağı yönlü trendin devam etmesini sağlamıştır. Buna bağlı olarak da, yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı toplamda yüzde 19 gerilemiştir. Dış ticaret açığında görülen bu sevindirici iyileşmenin yanı sıra, Mayıs ayında görülen bir diğer çarpıcı gelişme de, pazar ve ürün çeşitliliği konusundaki çalışmaların artık somut meyvelerini vermesidir.
     Nitekim uzun yıllar boyunca ihracatımızın yarısı civarındaki bir kısmını yaptığımız AB Bölgesi'nin ihracatımızdaki payı Mayıs ayında yüzde 36,2 gibi oldukça düşük bir seviyeye gerilerken, ihracatımızın hızla artmaya devam etmesi de, alternatif pazarlarda yerimizi sağlamlaştırdığımıza işaret etmektedir."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir