MÜSİAD 17. Genel İdare Kurulu Toplantısı -KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan: -"(Hizmet verilen)…

  • Yazı boyutu
MÜSİAD 17. Genel İdare Kurulu Toplantısı
  -KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan:
  -"(Hizmet verilen)…

MÜSİAD 17. Genel İdare Kurulu Toplantısı -KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan: -"(Hizmet verilen) Sadece imalatçı KOBİ sayısı 300 bin, 400 bin seviyesindeyken şu anda 3,4 milyon gibi bir KOBİ hedef kitlesine eriştik" -"2010 yılında KOSGEB sadece 33 ilde hizmet veriyordu. Şu anda 68 ilde hizmet veriyor. Bunu 2013'te 81 ile taşımayı düşünüyoruz"

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, 2010 yılında hizmet sektörünün kapsam içine alınmasıyla yaklaşık 400 bin olan hizmet verilen KOBİ sayısının bugün 3,4 milyona ulaştığını, hizmet verilen ilin ise 33'ten 68'e yükseldiğini bildirdi.
     Antalya'da Porto Bello Otel'de düzenlenen MÜSİAD 17. Genel İdare Kurulu Toplantısı kapsamında "Özel Sektör ve KOSGEB: Rekabet Gücünün Gelişimi İçin Yeni İşbirlikleri" çalıştayının sonuç değerlendirme toplantısı yapıldı.
     Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB olarak KOBİ'lerin gelişimine ve rekabet güçlerinin artmasına destek olmaya çalıştıklarını vurguladı.
     Özellikle 2010 yılından itibaren KOSGEB destek modellerinde önemli bir değişimin söz konusu olduğunu dile getiren Kaplan, dönem dönem bu değişimin sonuçlarını ve KOBİ'lerde nasıl algılandığıyla ilgili etki analizi çalışmaları yaptıklarını, bu çalışmanın farklı bir örnek olduğunu söyledi.
     MÜSİAD'ın KOBİ'leri temsil eden en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olduğuna işaret eden Kaplan, MÜSİAD'ın üyelerinin bu şekilde KOSGEB'deki personelle çalışma yapmasının güzel sonuçlar doğuracağına inandığını vurguladı.
     KOSGEB olarak özellikle yeni dönemde çok hızlı büyüdüklerini, 2010 yılında hizmet sektörünün de kapsam içine alınmasıyla hedef kitlenin 7-8 kat arttığına dikkati çeken Kaplan, "Sadece imalatçı KOBİ sayısı 300 bin, 400 bin seviyesindeyken şu anda 3,4 milyon gibi bir KOBİ hedef kitlesine eriştik. 2010 yılında KOSGEB sadece 33 ilde hizmet veriyordu. Şu anda 68 ilde hizmet veriyor. Bunu 2013'te 81 ile taşımayı düşünüyoruz" diye konuştu.
     KOSGEB'in değişen hizmetlere ilgisinin önemli oranda arttığını ifade eden Kaplan, bunun kendilerini çok memnun ettiğini bildirdi. Kaplan, şöyle konuştu:
     "Özellikle Avrupa Birliği uygulamalarına baktığımızda, KOSGEB'in örnek uygulamalar diye adlandırabileceğimiz birçok uygulaması Avrupa Birliği'nde de takdire şayan olduğu ifade edildi. Bizler bundan mutluluk duyuyoruz. Çünkü Avrupa Birliği'nin KOBİ haftasında özellikle en çok etkinliği gerçekleştiren, en çok KOBİ'lere bilgilendirme hizmetinde bulunan ülke olarak da Türkiye seçildi. Zaten büyüyen ekonomimizin bir gerçeği diye bakmak gerekir. Çünkü ekonomimiz büyüyorsa bunun KOBİ'lerimiz sayesinde olduğunu hepimiz gözlemliyoruz zaten."
    
     -MÜSİAD Genel Başkanı Olpak-
    
     MÜSİAD Genel Başkan Nail Olpak ise KOSGEB çalışanları ve illerden gelen MÜSİAD üyeleriyle 2 günlük bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Çalışmanın amacının KOBİ'lere en geniş desteği veren kurumların başında gelen KOSGEB ile KOBİ'ler arasında iletişim kurmak ve değerlendirmelerde bulunmak olduğunu ifade eden Olpak, "Herhangi bir şekilde ne KOSGEB'imizi ne de işletmelerimizi bir performans değerlendirme kantarı içinde masaya yatırmak gibi bir çalışma içindeyiz. Elbette daha güzeli bulmak adına öneri ve şikayetlerimiz dostane bir şekilde ortaya konacaktır, ama bir karne verme şeklinde çalışmanın içerisinde değiliz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 262 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir