Mühendislerin görev alanlarında düzenleme -Fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisliği…

  • Yazı boyutu
Mühendislerin görev alanlarında düzenleme
  -Fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisliği…

Mühendislerin görev alanlarında düzenleme -Fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisliği hizmetlerine yeni faaliyet alanları eklendi

Fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisliği hizmetlerine yeni faaliyet alanları eklendi .
     Türk Mühendis ve Mimar OdalarI Birliği Fizik Mühendisleri Odası Serbest Müşavirlik ve Mühendislik Hizmetleri Uygulama, Büro Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisliği hizmetlerine, radyasyon görevlilerinin kişisel doz takibi ile risk değerlendirmelerini yapmanın yanı sıra doz raporu düzenlemek de eklendi.
     Bu mühendislik alanlarındakiler ayrıca yapay optik radyasyon üreten ve yayan araçlar ile lazer cihazlarının tasarımı, projelendirilmesi, yapılması, kullanılması ve bu cihazların yaydığı radyasyondan korunmaya yönelik eğitimlerin verilmesi, tıbbi uygulamalarda kullanılan lazer cihazlarının elektromekanik tasarımlanması, projelendirilmesi, yapılması ve kullanılması ile yapay optik radyasyonun sebep olduğu fiziksel etkenlerden kaynaklanan riskleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların yapılması gibi faaliyetlerde bulunabilecek.
     Fizik, nükleer enerji ve matematik mühendisleri, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten fotovoltaik hücrelerin, modüllerin, panellerin, güneş ışığını odaklayan optik malzemelerin, aygıtların ve sistemlerin tasarlanması, projelendirilmesi, üretimi ve karakterizasyonunun yapılması, fotovoltaik güneş enerjisine dayalı enerji üretim sistemlerinin tasarımı, kurulumu, işletilmesi, bakım-onarım faaliyetlerinin yapımı ve farklı sistemlere uyarlanması ile güneş ışınımlarının parametrelerinin; dalga boyu, birim alan üzerindeki anlık güç ve toplam enerjisinin ölçülmesi ve belirlenmesi gibi çalışmalar yapabilecek.
     Öte yandan, Muhasebe Yetkilisi Adaylarının Eğitimi, Sertifika Verilmesi ile Muhasebe Yetkililerinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle "Muhasebe yetkilisi yardımcısı eşiti" görevindekilerin kapsamına "defterdarlık uzmanlığı" pozisyonunda bulunanlar eklendi.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir