Muhasebede değişiklik!

  • Yazı boyutu
Muhasebede değişiklik!

Muhasebe Standartları tebliğlerinde değişiklik .Dipnotlarda tablolarda sunulan kalemlere ilişkin açıklamalar yeralacak

İşletmeler, finansal tablolar için standartta kullanılanlar dışında başlıklar da kullanabilecek.
     Türkiye Muhasebe Standartları Hakkında Tebliğlerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğe göre, dipnotlar, finansal durum tablosunda (bilanço), kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosunda (veya tablolarında), özkaynak değişim tablosunda ve nakit akış tablosunda sunulan bilgilere ilave bilgiler içerecek. Dipnotlarda, bu tablolarda sunulan kalemlere ilişkin açıklayıcı metinler veya açılımlar ve muhasebeleştirme kriterlerini karşılamadığı için bu tablolarda yer verilmeyen kalemlere ilişkin bilgiler yer alacak.
     Finansal tablolar için standartta kullanılanlar dışında başlıklar kullanılabilecek. Örneğin; bir işletme "kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosu" yerine "kapsamlı gelir tablosu" başlığını kullanabilecek.
     Bir işletme, kar veya zarar ile diğer kapsamlı gelirin iki bölüm halinde sunulduğu tek bir kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosu sunabilecek.
     Söz konusu bölümler, ilk olarak kar veya zarar bölümü, bu bölümün hemen ardından da diğer kapsamlı gelir bölümü gelmek üzere bir arada sunulacak.
     İşletme kar veya zarar bölümünü ayrı bir kar veya zarar tablosunda sunabilecek. Bu durumda, ayrı kar veya zarar tablosu kapsamlı gelirin sunulduğu tablodan hemen önce gösterilecek.
    
    
    


Bu haberi 261 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir