Muğla Doğalgaz Dağıtım İhalesi -İhalede en düşük teklifi 0,045 sent/kWh ile Akmercan Turizm Dış…

  • Yazı boyutu
Muğla Doğalgaz Dağıtım İhalesi
  -İhalede en düşük teklifi 0,045 sent/kWh ile
  Akmercan Turizm Dış…

Muğla Doğalgaz Dağıtım İhalesi -İhalede en düşük teklifi 0,045 sent/kWh ile Akmercan Turizm Dış Ticaret Limited Şirketi verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen Muğla Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesinde en düşük teklifi, kilovatsaat (kWh) başına 0,045 sent ile Akmercan Turizm Dış Ticaret Limited Şirketi verdi.
     Muğla'nın merkez, Yatağan ve Ula ilçeleriyle, Bayır beldesini kapsayan doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi, EPDK tarafından yapıldı.
     EPDK'da düzenlenen ihaleye, "Metangaz Şehir Doğalgaz Dağıtım A.Ş., Setaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş., Akmercan Turizm Dış Ticaret Limited Şirketi ve SEL-TAN İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş." teklif verdi.
     EPDK Doğalgaz Daire Başkanı İsmail Karahan'ın ihale komisyonu başkanlığını yaptığı ihalede, önce 4 şirketin evraklarının bulunduğu ilk zarflar açıldı. Daha sonra teklifleri ihale şartnamesine uygun bulunan 4 şirketin birim hizmet ve amortisman bedellerinin bulunduğu ikinci zarflar açıldı.
     Metangaz 0,470 sent/kWh, Setaş 0,750 sent/kWh, Akmercan 0,064 sent/kWh, SEL-TAN ise 0,155 sent/kWh birim hizmet amortisman teklifinde bulundu.
     İkinci zarfların açılmasının ardından en düşük 3 teklif sahibi Metangaz, Akmercan ve SEL-TAN temsilcileri açık eksiltmeye davet edildi.
     Açık eksiltmenin ilk turunda Metangaz temsilcisi teşekkür ederek ihaleden çekildi. Açık eksiltmenin 5. turunda SEL-TAN 0,049, Akmercan 0,045 sent/kWh birim hizmet amortisman bedeli verdi.
     Altıncı turda SEL-TAN temsilisi ihaleden çekildiklerini açıkladı. Böylece ihalede en düşük teklifi 0,045 sent/kWh ile Akmercan vermiş oldu ve ihale teknik olarak tamamlandı.
    
     -20-25 milyon dolarlık yatırım
    
     Akmercan Şirketler Grubu Genel Müdürü Yunus Kesgin, ihale sonrasında yaptığı açıklamada, ilk 5 yılda 20-25 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.
     Bölgenin sanayisi olmayan bir bölge olduğunu ve genelde evsel ağırlıklı tüketiciler bulunduğunu anlatan Kesgin, "Abone potansiyeli bugün için 30 bin civarında. Yıllık 25-30 milyon metreküp de gaz tüketileceğini tahmin ediyoruz" dedi.
     Kesgin, EPDK'nın dağıtım lisansını vermesinden sonra ilk 6 ay içerisinde yatırıma başlanacağını 18 ay sonra da ilk gazın verilmiş olacağını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir