MTA Genel Müdürü Üzer, Malatya'da

  • Yazı boyutu
MTA Genel Müdürü Üzer, Malatya'da

MTA Genel Müdürü Üzer, Malatya'da:"Türkiye genelinde bu yılki hedefimiz 400 bin metre sondaj yapmak. Bu rakam geçmiştekinin 10 katından fazla"

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer, Türkiye genelinde bu yıl 400 bin metre sondaj yapmayı hedeflediklerini belirterek, bu rakamın geçmişte yapılan çalışmaların 10 katından fazla olduğunu söyledi.
     Malatya'nın Kuluncak ilçesinde sondaj çalışması yapılan şantiyelerini gezen Üzer, çalışmaları denetledikten sonra Darende ilçesine geçti. Somuncu Baba Tanıtım Merkezi'ni gezen Üzer, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır madenlerin aranmasına daha özen gösterildiğini belirtti.
     MTA'nın 10 yıl önce yaptığı sondajın yılda 25 bin metre olduğunu ifade eden Üzer, "Türkiye genelinde bu yılki hedefimiz 400 bin metre sondaj yapmak. Bu rakam geçmiştekinin 10 katından fazla" diye konuştu.
     Üzer, "Çok sondaj yapıp, inşallah ülkemizin madendeki dışa bağımlılığını azaltmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -Kuluncak'a 20 bin metre sondaj-
    
     Kurum olarak Malatya'da metalik maden arama çalışmaları yaptıklarını kaydeden Üzer, özellikle Kuluncak ilçesinde yoğunlaştıklarını belirterek, Kuluncak'ta 20 bin metreye yakın sondaj yapacaklarını bildirdi.
     Harita çalışmaları da gerçekleştireceklerini anlatan Üzer, "Jeolojik yöntemlerle tam bilimsel bir maden aramacılığı yapıyoruz" dedi.
     Kurum yöneticilerinin bölgedeki çalışmaları değerlendirmek üzere toplandığını anlatan Üzer, "Malatya maden bakımından oldukça zengin bir yer. Geçmişe dayanan bir demir cevheri, killer, profil lifleri, termik ham maddesi var" diye konuştu.
    
    
    


Bu haberi 571 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir