MSB Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar: -"Temel hedefimiz Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını…

  • Yazı boyutu
MSB Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar:
  -"Temel hedefimiz Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını…

MSB Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar: -"Temel hedefimiz Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını kendi sanayimizin ürünleri ile karşılamak" -"İhracat yapabilmek için ürünün sizin olması gerekiyor. Bir yerden lisans aldığınız zaman bu lisansın çizdiği sınırlar kadar ürünü pazarlayabilirsiniz. Ürün hakları size ait ise istediğiniz gibi pazarlama imkanınız var" -"Sabiha Gökçen Havaalanı yanında, İstanbul Ticaret odası ile birlikte yürüttüğümüz teknopark projemiz var. Bu teknoparkın Türkiye için teknoloji merkezi olmasını hedefliyoruz"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, "Temel hedefimiz Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını kendi sanayimizin ürünleri ile karşılamak" dedi.
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Savunma Sanayi Semineri'nde konuşan Murad Bayar, yerli katkıda yüzde 50'ler civarına ulaşıldığını, bunun iki şekilde okunabileceğini ifade ederek, "Birincisi bardağın dolu tarafı ve ikincisi boş tarafı. Biz boş tarafı için buradayız" dedi.
     Savunma sanayisini ağırlığının Ankara'da ve daha çok İç Anadolu Bölgesi'nde yer aldığını söyleyen Bayar, savunma sanayinde yerli katkıyı artırma çabasına girildiğinde şöyle bir durumla karşılaşıldığını belirtti:
     "Ülke sanayinin gücünden yararlanmak istiyoruz. Çemberin genişlemesi gerekiyor. İlk aşamada Eskişehir'e, Konya'ya ve Sakarya'ya ulaştıktan sonra İstanbul'a da ulaşmış durumdayız. Geçtiğimiz yıllarda gemi inşa projeleri Tuzla'da yürütüldü. Gemi inşa demek, sadece bir platform değil. Bunun güçlü bir yan sanayisi de var. Tuzla'da 2 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmış durumdayız. Gemi inşa sektörünün girmiş olduğu krizden sonra, bu bölgedeki en büyük işverenlerden bir tanesiyiz. Ancak İstanbul sanayisinin gücü bunun çok daha ötesinde.
     Nasıl bir modelimiz var- Temel hedefimiz Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını kendi sanayimizin ürünleri ile karşılamak. Burada iki aşamadan geçtik. Kendi sanayi ürünlerimiz deyince bunun bir üretim aşaması var. Bir de tasarım ve geliştirme kısmı. Geçmiş yıllarda daha çok yabancı ürünlerin Türkiye'de lisanslı üretimi ile başladığımız bir yol vardı. Zırhlı araçlarımız bu şekilde idi. Bunun en meşhur örneği F 16 projesi. Bir yabancı üreticinin ürününün lisansını alıp Türkiye'de üretiyorsunuz. Bu tabii ki sanayimiz için önemli bir adım.
     Ama son dönemde silah sistemlerinin, tasarım ve teknoloji mühendisliğini biz yapalım dediğimizde, işin daha zor olan kısmını yapmış oluyoruz. Örneğin bir milli tank projesi var, Otokar ile yaptığımız. Bu tankın bütün tasarım ve mühendisliğinin Türkiye tarafından yapılmasını öngören bir proje. Ama tabii ki bütün riskleri ile yönetilmesi gereken bir proje. Aşağı yukarı 7-8 yıllık süreçte tankımız ortaya çıkıyor. Ondan sonrada seri üretime geçiliyor. Bundan sonra sanayimizin de işin içinde olması gerekiyor. Sadece sanayinin de değil. Ülkedeki bilim ve teknoloji gücünün de görev alması gerekiyor."
    
     -"İhracat yapabilmek için ürünün sizin olması gerekiyor"-
    
     Murad Bayar, kara araçlarındaki bütün ihtiyaçların Türk sanayinin tasarımı ve üretimi olan lisanslı araçlardan oluştuğunu belirterek, "Bunları yapan özel sektör kuruluşlarımız. Zırhlı paletli araçlarımızın üretimin yapan kuruluşlarımız, bunların ciddi bir şekilde ihracatını da yapıyorlar. İhracat yapabilmek için ürünün sizin olması gerekiyor. Bir yerden lisans aldığınız zaman bu lisansın çizdiği sınırlar kadar ürünü pazarlayabilirsiniz. Ürün hakları size ait ise istediğiniz gibi pazarlama imkanınız var" şeklinde konuştu.
     Gemilere bakıldığında, Milgem (Milli Gemi) projesi ile birlikte bütün su üstü gemilerin artık Türkiye'de tasarım ve üretim olarak gerçekleştirilebildiğinin altını çizen Bayar, bunların tamamının Tuzla'da ve özel sektör tersanelerinde yapıldığını belirtti.
     Havacılık teknolojisinin zor alanlardan biri olduğunu vurgulayan Bayar, bu alanda da yeni projelerin üretim safhasına geldiğini ve önemli projelerin seri üretime başlama aşamasında olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin savunma harcamasının ciddi bir teknoloji çıktısına döneceğini belirten Bayar, birçok alanda bunun örneklerini de görmeye başladıklarını, bunu, savunma sanayi projelerinde İstanbul sanayinin katılımı çok daha güçlü hale getireceklerini ifade etti.
     Sabiha Gökçen Havaalanı yanında, İstanbul Ticaret Odası ile birlikte yürüttükleri teknopark projeleri olduğunu hatırlatan Bayar, bu teknoparkın Türkiye için teknoloji merkezi olmasını hedeflediklerini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir