Mozambik ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı -Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısı…

  • Yazı boyutu
Mozambik ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı
  -Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısı…

Mozambik ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı -Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısı 44'e, dünya genelinde ise 139'a ulaştı

Türkiye ile Mozambik Sivil Havacılık heyetlerinin 18 Eylül 2012 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdiği sivil havacılık müzakereleri sonunda Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, anlaşmayla tayin edilen havayolu işletmelerinin Türkiye'deki tüm noktalardan Maputo, Beira ve Nampula'ya; Mozambik'ten tayin edilen havayolu işletmeleri ise Maputo, Beira ve Nampula'dan İstanbul, Ankara ve daha sonra belirlenecek bir noktaya haftada toplam 14 frekans tarifeli yolcu seferleri ve kısıtlama olmaksızın tarifeli kargo seferleri düzenlenecek.
     Anlaşma kapsamında ayrıca, hat güzergahında Türk havayolu işletmeleri için Lusaka, Harare, Lilongwe, Windhoek, Antananarivo ve Saint-Denis ara nokta olarak, Durban, Port Elizabeth ve ileride belirlenecek bir nokta öte noktalar olarak belirlendi. Mozambikli havayolu işletmelerinin ara ve öte noktalarının ise sonradan belirlenmesine karar verildi.
     Söz konusu anlaşma, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dahil olmak üzere kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de olanak veriyor.
     Afrika'daki 23 milyonluk nüfusa ve 19 milyar dolarlık ekonomiye erişim fırsatı veren anlaşmayla, Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayıyı 44'e, dünya genelinde ise 139'a ulaştı.
     Güney Afrika bölgesinde, Tanzanya ve Güney Afrika Cumhuriyetinin arasında yer alan Mozambik'in 2000 yılı Temmuz ayındaki nüfusu 19 milyon 104 bin 696 idi. Ülkenin, 1999 yılı hesaplamalarına göre GSYİH satınalma gücü paritesi 18,7 milyar dolar.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir