Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Başarı Erbaş: -"Bir otomobil trafik nedeniyle ayda ortalama…

  • Yazı boyutu
Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Başarı Erbaş:
  -"Bir otomobil trafik nedeniyle ayda ortalama…

Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Başarı Erbaş: -"Bir otomobil trafik nedeniyle ayda ortalama bin lira yakıt tüketir. Bir motosikletse aynı trafikte hiç durmadan gittiği için 250 lira yakıt harcar"

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Başarı Erbaş, bir otomobilin trafik nedeniyle ayda ortalama bin lira, motosikletin ise aynı trafikte hiç durmadan gittiği için 250 lira yakıt harcadığını bildirdi.
     Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle İstanbul trafiğinin felç olmasının ardından her iki köprüdeki geçiş ücretlerinin Salı gününden itibaren kaldırıldığını hatırlatarak, sıkışıklık probleminin tek kaynağının ücret ödeme gişeleri olmadığını ifade etti.
     Uygulamanın yine de trafiği bir parça da olsa rahatlatacağı ve bu rahatlamanın karşılığında devletin günlük ortalama 633 bin lira olan köprü geçiş gelirinden vazgeçtiğinin altını çizen Erbaş, geçici önlemler yerine yapılacak birtakım düzenlemeler sayesinde trafiğin kalıcı olarak rahatlatılabileceğini belirtti.
     Sürücülerin otomobil yerine iki tekerli araç kullanmaları için yapılacak en küçük bir teşvikte bile hem devletin hem de bireylerin büyük kazanç sağlayacağı görüşünü dile getiren Erbaş, "Bir otomobil trafik nedeniyle ayda ortalama bin lira yakıt tüketir. Bir motosikletse, aynı trafikte hiç durmadan gittiği için 250 lira yakıt harcar. Ayrıca motosiklet trafikte otomobilin dörtte biri kadar yer kapladığı için ilave yola, 3. köprüye ve ek otoparklara da ihtiyaç olmaz. Bu nedenle motosiklet kullanımı özendirilmeli" yorumunu yaptı.
     Bunun için en başta ÖTV düzenlemesinin yapılmasının şart olduğunu savunan Erbaş, "Geçen yıl motor hacmi 250 cc'ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22'den yüzde 8'e indirildi. Bu da direkt satışlara yansıdı. Ancak motosiklet satışlarının artması ve trafiğin rahatlaması için ÖTV indiriminin, motor hacmi 250 cc ile 800 cc arasındaki motosikletler için de yapılması gerekir. Bu motor hacminde yüzde 37 olan ÖTV oranı yüzde 16'ya çekilmeli. Ayrıca köprü ve otoban geçiş ücretleri düzenlenmeli. Motosiklet sürücüsü kamyonet ve minibüs sürücüsüyle aynı ücreti ödememeli" şeklinde değerlendirmede bulundu.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir