Motorlu araçlarda tip onayı

  • Yazı boyutu
Motorlu araçlarda tip onayı

Motorlu araçlarda tip onayı

Motorlu araçların ön cam buz çözme ve buğu giderme sistemleri, römorklarının belirli sınıflarına ait paçalık sistemleri, araç girişi ve manevra özelliği, vites değiştirme göstergeleri ile ilgili Tip Onayı Yönetmelikleri Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan "Motorlu Araçların Ön Cam Buz Çözme Ve Buğu Giderme Sistemleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" ile araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere, motorlu araçların ön cam buz çözme ve buğu giderme sistemleri ile ilgili hükümler ve bunların uygulanmasına ait usul ve esaslar belirlendi.
     Yönetmelik, Avrupa Birliği'nin (AB) ilgili regülasyonuna paralel olarak hazırlandı.
     Buna göre, imalatçı veya yetkili temsilcisi bir aracın ön cam buz çözme ve buğu giderme sistemleri ile ilgili tip onayı için başvuruyu onay kuruluşuna yapacak.
     Ön cam buz çözme ve buğu giderme sistemleri ile ilgili bazı şartlar şöyle:
     "Her araç ön camın dış yüzeyinden donun ve buzun kaldırılması için bir sistemle donatılır. Ön cam buz çözme sistemi soğuk havada yeterli görüşü sağlayacak kadar etkin olmalıdır. Sistemin verimliliği, belirli bir süreyle soğuk bir odada tutulan aracın çalıştırıldıktan sonra ön camın buzu çözülen alanını periyodik olarak belirlemek suretiyle doğrulanır. Her araç, ön camın iç yüzeyinden buğuyu kaldıran bir sistemle donatılır. Buğu giderme sistemi ön camın buğuyla kaplanması durumunda görüşü yeniden sağlayacak kadar etkin olmalıdır."
    
     -Motorlu araçların paçalık sistemleri-
    
     Bakanlığın "Motorlu Araçların ve Römorklarının Belirli Sınıflarına Ait Paçalık Sistemleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği"nde de araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere, motorlu araçların belirli sınıflarına ait paçalık sistemleri ile ilgili hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlendi.
     Buna göre, imalatçı veya yetkili temsilcisi bir aracın paçalık sistemleri ile ilgili tip onayı için başvuruyu onay kuruluşuna yapacak.
     Motorlu araçların belirli sınıflarına ait paçalık sistemleri ile ilgili şartların bazıları şöyle:
     "Paçalık tertibatları, normalde, ıslak yollarda kullanılmaya uygun şekilde yapılmalıdır. Ayrıca, paçalık tertibatları işlevlerini veya davranışlarını bozabilecek yapısal bir kusur veya imalat kusuru barındırmaz. Paçalık tertibatları, fiziksel çalışma prensiplerine bağlı olarak belirlenen deneylere tabi tutulmalıdır."
     Bu Yönetmeliğe göre ilk defa tip onayı alacak araçlar, bugünden itibaren, bu yönetmelik şartlarını sağlamak zorunda.
    
     -Motorlu Araçlarda Araç Girişi ve Manevra Özelliği-
    
     Bakanlığın, "Motorlu Araçlarda Araç Girişi ve Manevra Özelliği İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği"nde de araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek ve sağlık ile çevrenin korunması amacıyla, motorlu araçlarda manevra ve araç girişi ile ilgili hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlendi.
     Buna göre, bir araca giriş ve manevra özelliği ile ilgili olarak tip onayı başvurusu, imalatçı veya onun yetkili temsilcisi tarafından onay kuruluşuna yapılacak.
     Araç manevrası ile ilgili şarta göre, tüm araçlar sürücü mahallinde çalıştırılabilecek geri gidiş için kullanılan bir cihazla donatılacak. Yönetmelikte araç girişi ile ilgili şartlar arasında, "genel şartlar" ve "marşpiyeler ve giriş basamakları" şartları tanımlandı.
    
     -Motorlu araçların vites değiştirme göstergeleri-
    
     Bakanlığın, "Motorlu Araçların Vites Değiştirme Göstergeleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği"nde de araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere, motorlu araçların vites değiştirme göstergeleri ile ilgili hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlendi.
     Vites değiştirme göstergesi ile donatılmış araçlara ilişkin özel şartlar arasında "vites değiştirme göstergesinin görünüm özellikleri", "tüm manuel modlar için geçerli vites değiştirme göstergesinin işlevsel şartları", "sağlanacak bilgiler", "vites değiştirme göstergesi (GSI) ile tavsiye edilen vites değiştirme noktalarının yakıt ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin prosedür" yer aldı.
     Tip onayı mevcut araçlar için 1 Kasım 2014 tarihine kadar, bu yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.
    
     -Motorlu araçlarda iklimlendirme sistemlerinden çıkan emisyonlar-
    
     Bakanlığın, "Motorlu Araçlarda İklimlendirme Sistemlerinden Çıkan Emisyonlarla İlgili Tip Onayı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te de "1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 150'nin üzerinde küresel ısıtma potansiyeline sahip florlu sera gazı içerecek şekilde tasarlanmış iklimlendirme sistemleri ile teçhiz edilmiş ilk defa tip onayı alacak bir araç tipine tip onayı veya ulusal tip onayı verilmez" maddesindeki "1 Ocak 2012" tarihi "31 Aralık 2012" olarak değiştirildi.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir