MOTED Başkanı Başarı Erbaş: -"ÖTV indiriminin devamı gelmeyince motosiklet satışları düştü"

  • Yazı boyutu
MOTED Başkanı Başarı Erbaş:
  -"ÖTV indiriminin devamı gelmeyince motosiklet satışları düştü"

MOTED Başkanı Başarı Erbaş: -"ÖTV indiriminin devamı gelmeyince motosiklet satışları düştü"

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, ÖTV indiriminin devamı gelmeyince motosiklet satışlarının düştüğünü bildirdi.
     Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılında 200 bin adetlik satış gerçekleştiren motosiklet sektörünün, 2012 yılını 20 bin adetlik küçülmeyle kapattığını kaydettti.
     MOTED Başkanı Erbaş, "2011 yılı şubat ayında motor hacmi 250 cc'ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22'den yüzde 8'e indirilmiş bu da satışların 135 binden 199 bine çıkmasını sağlamıştı. Fakat ÖTV indiriminin devamı gelmediği için 2012'de pazar küçüldü" dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından 2012 yılı kasım ayına kadar açıklanan trafik tescil kayıtlarının da bu düşüşü doğruladığını belirten Erbaş, "Geçen yıl ocak-kasım döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre 8 bin 252 adet daha az motosikletin trafik tescil kaydı yapıldı ve toplam satışlar 171 bin 458 adette kaldı" ifadelerini kullandı.
    
     -"ÖTV yüzde 16'ya çekilmeli"-
    
     Sektörün büyümesi için ÖTV indiriminin motor hacmi 250 cc ile 800 cc arasındaki motosikletler için de yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Erbaş, "Bu motor hacminde yüzde 37 olan ÖTV oranı kademeli bir şekilde yüzde 16'ya çekilmeli. Ayrıca köprü ve otoban geçiş ücretleri yeniden adaletli bir şekilde düzenlenmeli" değerlendirmesinde bulundu.
     Erbaş, MOTED verilerine göre pazar paylarını da değerlendirerek, geçen yıl 250 cc'ye kadar olan motosikletlerin pazar payının yüzde 14, 250-500 cc arasındaki motosikletlerin pazar payınınsa yüzde 72 oranında düşüş gösterdiğini belirtti.
     Buna karşılık 500 cc üzeri motosikletlerin pazar payında önemli bir artış görüldüğünü ifade eden Erbaş, "Bu sınıfın genel satış adetlerinin içerisindeki oranı yüzde 4,6 gibi düşük bir rakam. Ancak 500 cc üzeri motosikletlere uygulanacak vergi indirimi sektörün gelişmesine büyük fayda sağlayacak" ifadelerini kullandı.
     Erbaş, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde günlük yaşamda insanların her türlü bireysel ulaşım ihtiyacı için kullandığı scooter tipi motosikletleri son dönemde Türk insanının da keşfettiğini belirterek, özellikle ticari kullanımda tercihlerin scooter'a doğru yöneldiğini anlattı.
     MOTED Başkanı Erbaş, bu nedenle 2012 yılının Ocak-Kasım döneminde scooter segmentinde yüzde 21'lik artış yaşandığını açıkladı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir