Morgan Stanley:

  • Yazı boyutu
Morgan Stanley:

"Türkiye'de yabancı mülkiyetindeki hisse senedi stoklarında 'heyecan verici' artış yaşandı"

Yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye ile ilgili raporunda, yabancı yatırımcının mülkiyetindeki hisse senedi stoklarında 'heyecan verici' bir artış yaşandığını belirtti.
     Kuruluş yayınladığı raporda, İMKB'de yabancıların mülkiyetindeki hisse senedi stokunun Haziran başından bu yana yüzde 61,6'dan yüzde 63,91'e yükseldiğine dikkati çekerek, "Bu artışa rağmen yine de yabancı yatırımcının hisse senedi piyasasında 2007'deki tarihi yüksek payı olan yüzde 72,7'ye ve küresel krizin patlak verdiği Kasım 2011'deki yüzde 68,6'lık seviyeye ulaşamadığı görülüyor. Ancak bu rakam, bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine işaret etmekte" ifadesine yer verdi.
     En fazla bankacılık sektörü hisselerinin talep gördüğü vurgulanan raporda, artan talebe neden olarak da düşen faiz oranlarını ve gerileyen petrol fiyatlarını gösterdi.
     Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun dün açıkladığı verilerde de, toplam hisse senedi değerinin yabancı yatırımcılara ait oranı Ocak ayında bulunduğu yüzde 62,60 seviyesinden 31 Temmuz itibariyle yüzde 63,57'ye ve 6 Ağustos itibariyle de yüzde 63,91'e yükseldiği görülmüştü.
    
    


Bu haberi 450 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir